Co robić, gdy pies gryzie buty?

Złota zasada wychowywania szczeniaka jest prosta: nie pozwalaj na zachowania w okresie szczenięcia, których nie chciałbyś od dorosłego psa. Wszystko, co szczeniak praktykuje w swoich tygodniach i miesiącach, w których się kształtuje, prawdopodobnie stanie się nawykiem, zanim stanie się dorosły.
Jak już wiesz, zachowanie, które jest urocze u szczeniaka, takie jak żucie pantofli, może być mniej atrakcyjne – jeśli nie wręcz destrukcyjne – w wieku dorosłym. A kiedy szczeniak staje się dorosłym psem o większej determinacji, większej niezależności i ciele, które jest większe, silniejsze i szybsze, złamanie złych nawyków może być znacznie większym wyzwaniem.

Zatrzymaj złe zachowanie, zanim się zacznie

Prawie każdy, kto wychował szczeniaka, może spojrzeć wstecz i zidentyfikować rzeczy, które zrobiliby inaczej, gdyby miał okazję. Robimy co w naszej mocy dla naszych zwierząt, ale błędy zdarzają się bez względu na to, jak dobre są nasze cele. Ale błąd w szkoleniu szczeniąt nie oznacza, że ​​jesteś skazany na całe życie zniszczonych butów. Utrwalony nawyk jest trudniejszy do zerwania, ale przy starannym zarządzaniu i wysiłkach szkoleniowych zwykle jest to całkiem możliwe.
Jedną z najprostszych strategii wychowywania szczeniąt jest zapobieganie niechcianym zachowaniom od samego początku, zanim się ono zacznie. Działania prewencyjne obejmują usuwanie okazji do angażowania się w niepożądane zachowania, zapewnianie właściwych ujścia, aby skierować energię z dala od tych zachowań i usuwanie wszelkich związanych z nimi nagród, gdy wystąpią niepożądane zachowania. Nawet jeśli twój pies nie jest już szczeniakiem, ta strategia nadal będzie działać, aby powstrzymać jej żucie butów. Co robić, gdy pies gryzie buty?

Pies gryzie buty – jak zmienić nawyki żucia psa?

Musisz zacząć od wyeliminowania pokusy gryzienia butów, uniemożliwiając psu ich zdobycie. Trzymaj buty w zamkniętych szafach, w zatrzaśniętych koszach lub na półce, która jest zbyt wysoka, aby Twój pies mógł do niej dotrzeć. Nie zostawiaj butów w miejscach, w których pies może do nich łatwo dotrzeć, na przykład pod stolikiem kawowym lub na podłodze w sypialni – i przypominaj gościom i członkom rodziny, aby zrobili to samo.
Zamiast tego umieść odpowiednie zabawki do żucia, aby Twój pies mógł się nimi bawić. A kiedy żuje coś akceptowalnego, jak Kong lub zabawka z liny, chwal ją i nagradzaj.
Jeśli zauważysz, że żuje but, oprzyj się pokusie krzyczenia na nią lub ukarania jej — besztanie może być negatywną uwagą, ale nadal jest uwagą i wzmacnia przeżuwanie. Zamiast tego zabierz but bez komentarza lub reakcji i przekieruj ją do jej zabawek do żucia. Im częściej to robisz — chwal ją za przeżuwanie właściwych rzeczy i nie zwracaj uwagi, gdy żuje coś, czego nie powinna — tym bardziej prawdopodobne jest, że gryzie zabawkę, a nie twoje buty.

Za każdym razem, gdy pies angażuje się w zachowanie, zwłaszcza takie, które opłaca się nagrodami, takimi jak dodatkowa uwaga, nawyk staje się bardziej zakorzeniony. Utrwalony nawyk jest trudniejszy do zerwania, ale z czasem i cierpliwością da się to zrobić.