Co robić, gdy kotek nie chce jeść?

Przy zakupie nowego kociaka należy wziąć pod uwagę wiele kwestii – a to, co go karmić, powinno być główną myślą! Co robić, gdy kotek nie chce jeść?

Kotek nie chce jeść

Smaczny posiłek może pomóc Twojemu kotkowi poczuć się spokojnym, szczęśliwym i dać mu energię, której potrzebuje do rozwoju i zabawy przez cały dzień! Kiedy po raz pierwszy adoptujesz swojego zwierzaka, często najlepiej jest dowiedzieć się, do jakiego pokarmu jest już przyzwyczajony, i podawać go przez jakiś czas, aby zminimalizować zmiany i stres, gdy przyzwyczai się do życia z tobą.
Ale co możesz zrobić, jeśli twój nowy futrzany przyjaciel wydaje się nie jeść? Istnieje wiele powodów, dla których Twój kotek może kręcić nosem na pyszne danie, takie jak stres, choroba lub inne. Ponieważ jednak kocięta są tak małe – i potrzebują dużo energii, aby zachować zdrowie – ważne jest, aby szybko określić, dlaczego Twój kociak stracił apetyt i zwrócić się o pomoc weterynaryjną, jeśli nie jedzą przez 24 godziny lub dłużej.

Nie mają rutyny

Kocięta muszą jeść regularnie, aby wspierać ich wzrost i zapotrzebowanie na energię! I chociaż niektórzy właściciele mogą chcieć zostawiać jedzenie dla swoich kotów przez cały czas, posiadanie jedzenia do wypasu nie pomoże Twojemu zwierzakowi rozwinąć jasnej rutyny – lub może spowodować, że kociak będzie jadł niedojadanie lub przejadanie się.
Aby upewnić się, że Twój kotek jest głodny tylko we właściwym czasie, stwórz harmonogram karmienia i trzymaj się tej rutyny. Kocięta w wieku około 8 tygodni powinny być karmione od trzech do czterech razy dziennie, zmniejszając tę ​​ilość po 12 tygodniach do trzech razy dziennie – rano, w środku dnia i wieczorem tuż przed snem.
Pamiętaj, że kocięta często będą chciały korzystać z kuwety zaraz po jedzeniu, więc jest to świetny czas na wzmocnienie treningu kuwetowego!

Nie są przyzwyczajone do jedzenia

Możesz karmić kociaka suchą karmą, karmą w puszkach lub ich kombinacją. Jednak, jak już wspomnieliśmy, karmienie kociaka tym samym pokarmem, do którego jest już przyzwyczajony, pomoże ograniczyć jego stres, gdy przyzwyczaja się do życia z tobą.
Jeśli chcesz zmienić karmę, upewnij się, że wszelkie zmiany są stopniowe – powoli mieszaj nową karmę ze starą i zmieniaj karmę w ciągu kilku dni, aby zwierzę nie zmieniło się nagle, nie czuło się zestresowane lub całkowicie przestało jeść . Sporadyczne zmiany w diecie Twojego zwierzaka, do 4 razy w roku, mogą również urozmaicić, pomóc Ci odkryć jego ulubione i zapobiec problemom żywieniowym lub alergiom.
Jeśli Twój kotek nadal wydaje się niechętny, spróbuj podgrzać jego jedzenie przez kilka sekund w kuchence mikrofalowej – ciepło uwolni zapach jedzenia i zachęci kota do jedzenia! Zawsze upewnij się, że jedzenie nie jest zbyt gorące przed podaniem go kotkowi – nie podgrzewaj jedzenia, tylko podgrzej!

Nie podoba im się lokalizacja

Koty i kocięta mogą zwracać szczególną uwagę na to, gdzie lubią jeść! Upewnij się, że miski na jedzenie i wodę są ustawione w cichym miejscu, z dala od kuwety lub głośnych urządzeń, takich jak pralka. Aby pomóc kociakowi dostosować się do jego rutyny żywieniowej, upewnij się, że zawsze karmisz go w tym samym miejscu. W ten sposób nie będą zdezorientowani ani nie odejdą od jedzenia.

Już zjadł za dużo!

Wiedza o tym, ile karmić kociaka podczas każdego posiłku, jest ważna, aby upewnić się, że nie karmisz go niedostatecznie lub przekarmiając! Jeśli Twój kociak nadal jest zbyt najedzony po śniadaniu, może odwrócić nos podczas posiłku w porze lunchu. Aby dowiedzieć się, co jest najlepsze dla Twojego zwierzaka, zapoznaj się z instrukcjami na etykiecie karmy Twojego kociaka. Powinien istnieć zakres ilościowy zależny od wielkości kociąt. Zacznij od karmienia w środku tej wściekłości. Jeśli Twój kociak szybko kończy jedzenie i z łatwością zje więcej na następnym siedzeniu, być może nadszedł czas, aby zwiększyć wielkość porcji. Jeśli jednak Twoje zwierzę nie skończyło jedzenia po 15-20 minutach lub ma trudności z ponownym jedzeniem podczas następnego posiłku, możesz je za dużo karmić i powinieneś ograniczyć wielkość porcji.
Karmienie odpowiednią ilością jest ważne, aby pomóc Twojemu zwierzakowi zachować zdrową wagę. Przekarmianie smakołyków i posiłków może stworzyć pucołowatego, niezdrowego kota, więc miej oko na jedzenie swojego zwierzaka. Jeśli chodzi o smakołyki, jeśli chcesz karmić swojego zwierzaka smakołykami, spróbuj zrównoważyć ilość smakołyków i racji pokarmowych – karmić mniej jedzenia, jeśli Twój zwierzak miał kilka smakołyków. Kiedy kocięta są młode, staraj się nie karmić ich ludzkim pokarmem, aby uniknąć złych nawyków i unikaj karmienia surowym pokarmem, ponieważ może to prowadzić do rozstroju brzuszków kota.