Odmiany pinczera

Nikt nie wie do końca, skąd tak naprawdę się wzięły rasy psy pinczer. Istnieje teza, że wzięła swój początek z Francji, ponieważ pinczer to po francusku gryźć lub chwytać. Może też mieć inne korzenie jak na przykład angielskie, gdyż pinch to po angielsku szczypanie. Większe odmiany psów były dobrymi stróżami, a mniejsze walczyły z gryzoniami. Jaki jest pinczer? Czym karmić pinczery? Dowiesz się tego w tym wpisie.

Odmiany pinczera

Możemy wymienić pięć ras pinczera: pinczer miniaturowy, pinczer małpi, pinczer austriacki, pinczer średni i doberman. Pinczer miniaturowy może się wydawać, że to małe i dość kruche stworzonko. W rzeczywistości pinczer miniaturowy posiada dobrze umięśnione kończyny, co czyni go psem dobrze zbudowanym. Wbrew swoim małym rozmiarom pinczer miniaturowy jest aktywny i energiczny. Pinczer małpi to również mały pies, ale nie można mu przypisać tylko siedzenia na kanapie. Jest inteligentny i odważny, co już można zauważyć na samym początku przygarnięcia psiaka. Pinczer austriacki jest pogodnym psem, który lubi zabawę ze swoimi opiekunami. Doberman pochodzi z Niemiec, a jego nazwa jest związana z jego pierwszym hodowcą, Karla Friedricha Louisa Dobermanna.

Czy pinczer to pies do towarzystwa?

Psy rasy pinczer spotyka się głównie do towarzystwa, chociaż w przeszłości ich przeznaczenie było inne. Pomimo małych rozmiarów, mogą mieć kapryśny charakter. Pinczery są bardzo inteligentne, a dzięki silnie rozwiniętemu instynktowi stróża są uważne na osoby obce. Wyróżnia ich duża lojalność wobec jednej osoby. Będzie jej wtedy wierny, ale trzeba uważać, aby nie wszedł nam na głowę. Ta rasa wymaga pewnej dyscypliny i podziału co wolno, a co nie. Nie zmienia to faktu, że będzie on nie tylko idealnym towarzystwem, ale także stróżem. Niech nas nie zmylą małe rozmiary pieska, na pewno będzie godnie stróżował w naszym domu.

Pielęgnacja psa pinczer

Pielęgnacja psa skupia się na szczotkowaniu psa raz w tygodniu. Psy rasy pinczer potrzebuje dobrze zbilansowanej diety. Ważne jest także regularne odwiedzanie weterynarza z pupilem. Rasa ta potrzebuje także dużo ruchu na świeżym powietrzu. Niektóre rasy mogą cierpieć na schorzenia oczu, dlatego na warto zwrócić uwagę, czy nic nie dolega naszemu pupilowi. Cierpieć mogą także na zwyrodnienia stawu biodrowego.

Decydując się na pinczera, powinniśmy się zapoznać z tym, czego nasz pies będzie potrzebował. Warto przed jego zakupem lub adopcją przygotować miejsce, gdzie będzie spał, kupić odpowiednią karmę i odpowiednie środki do jego kąpieli czy czesania sierści.