Łuszczenie skóry u psa – co jest przyczyną?

Ogólnie rzecz biorąc, psy to czyste zwierzęta, które są dumne z dbania o swoją sierść. Z tego powodu, jeśli zauważysz, że Twój pies ma suchą, łuszczącą się skórę lub łupież, istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieje problem, który powinieneś spróbować dotrzeć do źródła. Istnieje wiele różnych przyczyn łuszczenia się skóry u psów, ale na szczęście większość z nich można łatwo wyleczyć.
Sucha skóra może być znacznie bardziej irytująca dla psów w porównaniu do ludzi ze względu na ilość sierści, którą mają, dlatego należy działać szybko, aby rozwiązać problem. Przyjrzymy się możliwym przyczynom łuszczenia się skóry u psów, a także tym, co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz łuszczenie skóry u psa.

Co to jest łuszcząca się skóra?

To zupełnie normalne, że Twój pies zrzuca martwe komórki skóry i zwykle Twój pies usuwa te martwe komórki, zanim zdążysz je zauważyć. Czasami jednak coś powoduje, że skóra złuszcza się w większych ilościach niż normalnie, co powoduje suche, łuszczące się plamy na sierści psa, które wskazują na problem.

Co powoduje łuszczenie skóry u psa?

Oprócz łuszczącej się skóry, Twój pies może wykazywać inne objawy, które pomogą Twojemu weterynarzowi w postawieniu diagnozy, takie jak swędzenie, wypadanie włosów, stan zapalny, strupy i nieprzyjemny zapach. Poniżej znajdują się niektóre z możliwych przyczyn łuszczącej się skóry Twojego psa.

Infekcja skóry

Jedną z możliwych przyczyn łuszczenia się skóry jest infekcja skóry wywołana przez bakterie, drożdże lub grzyby (takie jak grzybica). Psy są podatne na wiele infekcji bakteryjnych i grzybiczych, gdy spędzają dużo czasu na zewnątrz.
Aby określić, jaki rodzaj infekcji ma Twój pies, Twój weterynarz pobierze różne próbki skóry, takie jak zeskrobanie skóry, wyrywanie włosów i próbki taśmy octanowej, które są sprawdzane pod mikroskopem, aby można było przepisać właściwe leczenie. W zależności od diagnozy leczenie może obejmować szampony, pianki lub maści przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Powinieneś zachować ostrożność podczas obchodzenia się z psem, jeśli uważasz, że może mieć infekcję skóry, ponieważ niektóre infekcje mogą zostać przeniesione na ludzi. Powinieneś również starać się, aby Twój pies nie miał zbyt dużego kontaktu z innymi psami, ponieważ niektóre infekcje mogą być również przenoszone z psa na psa.

Pasożyty

Częstą przyczyną problemów skórnych u psów są pasożyty, takie jak pchły, wszy, kleszcze i roztocza. Niektóre pasożyty, takie jak roztocza Demodex i cheyletielloza, mogą również powodować łuszczącą się skórę psa. Świerzb drążący, znany jako świerzb psów, który jest bardzo swędzący, łatwo rozprzestrzenia się wśród psów, więc jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć świerzb, powinieneś uniemożliwić mu mieszanie się z innymi psami do czasu otrzymania leczenia.
Każdy pies, który jest wystawiony na działanie świata zewnętrznego, jest podatny na pasożyty i bardzo trudno będzie Ci dokładnie określić, jaki pasożyt powoduje problemy u Twojego psa. W celu postawienia właściwej diagnozy należy przyprowadzić psa do gabinetu na wizytę. Twój weterynarz przeprowadzi badanie fizykalne i może również wykonać inne testy, takie jak zadrapania skóry, czesanie sierści, badania krwi i moczu.
Możesz myśleć, że infekcja pasożytnicza jest tylko niewielkim problemem dla twojego psa, ale nadal powinieneś szukać leczenia weterynaryjnego, ponieważ ciężkie przypadki mogą prowadzić do poważniejszych stanów. Na przykład poważne infestacje pcheł mogą powodować utratę krwi i anemię, a nawet narażać psa na inne niebezpieczne pasożyty, takie jak tasiemce.