Brudne ucho u psa – objawy i przyczyny

Wydzielina z uszu u psów nie jest tak naprawdę szczególnym stanem; w rzeczywistości jest to objaw podstawowego problemu, takiego jak roztocza lub infekcja ucha.
Ponieważ takie problemy mogą być niezwykle bolesne, nie ma powodu, aby Twój pies cierpiał niepotrzebnie. Poznaj oznaki i objawy problemów z uchem psa, jak im zapobiegać i co możesz zrobić, gdy się pojawią. Zobacz co oznacza brudne ucho u psa.

Brudne ucho u psa: najczęstsze przyczyny i leczenie

Wraz z wydzieliną z uszu, jeśli uszy psa wydają się bolesne, gdy są dotykane, jeśli pies przechyla głowę na bok, potyka się lub krąży na bok, drapie lub drapie uszy, potrząsa głową, jeśli ucho lub uszy wydają się zaognione lub jeśli występuje zapach ucha, może to być oznaką tych typowych problemów z uszami psa:
Roztocza uszu. Choć bardzo małe, roztocza uszne mogą stanowić duży problem dla psów, zwłaszcza młodszych. Jednym ze znaków, które mogą mieć roztocza u Twojego psa, jest chrupiąca, czarno-brązowa wydzielina z uszu, która często wygląda jak wysuszona pasta do butów. Inne objawy to drapanie i potrząsanie głową.
Istnieje kilka sposobów leczenia roztoczy ucha; niektóre opcje zabijają tylko dorosłe roztocza, ale nowsze produkty eliminują również jaja i niedojrzałe formy. Leczenie tymi produktami jest znacznie łatwiejsze, więc porozmawiaj ze swoim weterynarzem, aby znaleźć najlepszy wybór dla swojego psa.

Infekcja ucha zewnętrznego (zapalenie ucha zewnętrznego).

Woskowata, żółta lub czerwonawo-brązowa wydzielina z uszu może być również oznaką infekcji ucha, która może być wynikiem alergii, roztoczy, polipów, nadmiernej produkcji woskowiny, nadmiernej kąpieli lub pływania (co może wilgoć w uszach) lub inne problemy. Dodatkowymi objawami, jakie Twój pies może mieć infekcję ucha, są nieprzyjemny lub owocowy zapach z uszu; ból; gorące lub zaognione uszy; drapanie; lub potrząsanie głową.
Taki problem wymaga natychmiastowej uwagi weterynarza. Leczenie infekcji ucha zewnętrznego może wymagać antybiotyku, a także balsamu przeciwgrzybiczego, leków doustnych, roztworu do czyszczenia uszu lub roztworu do suszenia uszu. Przewlekłe problemy czasami wymagają operacji.

Infekcja ucha wewnętrznego (zapalenie ucha wewnętrznego)

Infekcja ucha zewnętrznego może łatwo prowadzić do bardzo bolesnej infekcji ucha środkowego lub wewnętrznego, które mają podobne objawy do zapalenia ucha zewnętrznego, wraz z niechęcią do otwierania ust lub problemami z równowagą. Niektóre psy mogą chodzić w kółko lub mieć mdłości.
Leczenie infekcji ucha środkowego lub wewnętrznego może wymagać antybiotyków, płukania ucha przez weterynarza lub operacji, jeśli infekcja jest poważna.

Wydzielina z ucha u psów: dlaczego warto porozmawiać z weterynarzem

Delikatnie odciągnij uszy psa i szybko zajrzyj do środka. To, co powinieneś zobaczyć, to czysty, różowy kanał słuchowy. Jeśli zauważysz wydzielinę, zaczerwienienie, obrzęk lub zapach, czas porozmawiać z weterynarzem. Nieleczone problemy z uszami u psów mogą powodować silny ból, krwiaki (płat ucha wypełnia się krwią), problemy z równowagą, a nawet głuchotę.
Ponieważ wydzielina z ucha u psów może być wynikiem kilku przyczyn i może mieć różne zapachy, kolory i konsystencję, nie próbuj zgadywać, co powoduje wydzielinę z ucha twojego psa. Dowiedz się tego, umawiając wizytę u weterynarza, który może zdiagnozować przyczynę wydzieliny z ucha Twojego psa i przepisać najlepsze leczenie.