Dyskopatia psów – czym się objawia?

Choroba krążka międzykręgowego (dyskopatia) to choroba zwyrodnieniowa, która może wpływać na rdzeń kręgowy psa i powoduje szereg bolesnych problemów z poruszaniem się.

Co to jest dyskopatia?

Chorobę krążka międzykręgowego u psów można również opisać jako pęknięty, wysunięty, wybrzuszony lub przepukliny krążek. Ten stan jest najczęściej obserwowany u psów rasy beagle, jamników, pekińczyków, shih tzu, basset houndów lub amerykańskich cocker spanieli, ale może wystąpić u psów dowolnej rasy.

Dyskopatia psów

Choroba krążka międzykręgowego to związany z wiekiem, stopniowy proces zwyrodnieniowy, który przez pewien czas wpływa na rdzeń kręgowy psa, często niezauważony. Nawet przy corocznych badaniach stanu zdrowia weterynarz może nie wykryć żadnych oznak dyskopatii, dopóki stwardniały krążek lub dyski psa nie staną się pęknięte i pojawią się bolesne objawy. Coś tak codziennego, jak skok na kanapę, może uszkodzić dysk, który został osłabiony przez dyskopatię i wywołać ostre i bolesne objawy choroby.

Dyskopatia psów występuje, gdy amortyzujące dyski między kręgami psa stopniowo zaczynają twardnieć, aż nie są w stanie prawidłowo amortyzować kręgów. Utwardzone dyski zazwyczaj wybrzuszają się i ściskają rdzeń kręgowy, często uszkadzając impulsy nerwowe psa, takie jak te, które kontrolują kontrolę pęcherza i jelit. W innych przypadkach prosty skok lub słabe lądowanie może spowodować pęknięcie jednego lub więcej stwardniałych dysków i uciskanie nerwów rdzenia kręgowego psa, powodując ból, możliwe uszkodzenie nerwów, a nawet paraliż.

Jakie są objawy dyskopatii u psów?

Choroba krążka międzykręgowego może wystąpić w dowolnym krążku w kręgosłupie psa, a objawy tego stanu będą zależeć od tego, która część kręgosłupa jest dotknięta i jak poważne jest uszkodzenie. Objawy dyskopatii mogą również pojawić się nagle lub stopniowo. Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z poniższych objawów, jak najszybciej zgłoś się do lekarza weterynarii. Dyskopatia może być bardzo bolesne dla psów, a wczesne leczenie jest niezbędne, aby zapobiec pogłębieniu się choroby lub spowodowaniu nieodwracalnego uszkodzenia kręgosłupa psa.

Objawy choroby krążka międzykręgowego szyi

Szyjkowa dyskopatia występuje w dyskach szyi psa. Jeśli zauważysz jeden lub więcej z poniższych objawów, które mogą mieć wpływ na całe ciało i wahać się od łagodnego do bardzo ciężkiego, skontaktuj się z weterynarzem w celu uzyskania natychmiastowej porady lub odwiedź najbliższy szpital ratunkowy dla zwierząt w celu uzyskania opieki weterynaryjnej:

  • Głowa trzymana nisko
  • Wyginające plecy
  • Dreszcze
  • Niechęć do ruchu
  • Niestabilność na wszystkich czterech łapach
  • Niezdolność do normalnego chodzenia
  • Niezdolność do utrzymania własnej wagi
  • Niezdolność do stania