Jakie są domowe sposoby na glony w akwarium?

Rozwój glonów w akwarium to częsty problem wielu hobbystów. Dopóki warunki w twoim zbiorniku będą sprzyjać wzrostowi i proliferacji glonów, ten problem będzie cię niepokoił. Obfite światło i składniki odżywcze z pożywienia, które regularnie podajesz swoim rybom, a także cząsteczki odpadów w zbiorniku są idealne do torowania drogi do rozmnażania się glonów w twoim akwarium.

Glony są źródłem pożywienia dla niektórych mieszkańców akwarium, jednak istnieją szkodliwe gatunki glonów, które mogą zagrozić zrównoważonemu ekosystemowi akwarium. Obecność glonów wpłynie również na estetyczne piękno. Jakie są domowe sposoby na glony w akwarium?

Niektóre z typowych problemów związanych z rozwojem glonów obejmują:

  • Zmniejszenie ilości światła wpadającego do zbiornika, a tym samym zmniejszenie ilości dostępnej dla roślin lub koralowców.
  • Zmień pH wody w zbiorniku.
  • Może rosnąć na skałach, dekoracjach, a co najważniejsze na wlocie i wylocie filtra, co może zakłócać system filtracji.
  • Może rosnąć na głowicach zasilających, zmniejszając w ten sposób przepływ
  • Może rosnąć na roślinach zbiornika lub koralach i zmniejszać ich zdolność do fotosyntezy.
  • Może również konkurować z dekoracyjnymi gatunkami makroglonów o składniki odżywcze, przestrzeń i inne czynniki wzrostu

Jakie są domowe sposoby na glony w akwarium i jak powstrzymać ich rozwój?

Skutecznym sposobem zabijania glonów jest użycie komercyjnego środka algobójczego. Wykazano, że ta metoda zabija WSZYSTKIE gatunki glonów, w tym te pożyteczne. Wiele z tych komercyjnych preparatów jest opartych na miedzi, co jest złą wiadomością dla bezkręgowców, ponieważ miedź może je zabić. Dotyczy to szczególnie zbiorników morskich lub rafowych, które są obciążone wszelkiego rodzaju mikrofauną, ślimakami, krewetkami i ampipodami. Jednak może to nie być tak dużym problemem w zbiornikach słodkowodnych. Wykazano również, że algicydy zmniejszają ilość tlenu dostępnego dla mieszkańców w twoim zbiorniku.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieją naturalne sposoby na pozbycie się glonów ze swojego akwarium.

  1. Redukcja światła

Osiąga się to poprzez skrócenie czasu włączenia światła lub zmniejszenie mocy. Oprócz wygłodzenia glonów cennego źródła światła, możesz również zaoszczędzić na energii elektrycznej. Jeśli jednak masz akwarium z roślinami, zmniejszone światło może zakłócić wzrost Twojej rośliny. Koralowce w zbiornikach rafowych również wymagają światła, aby rosnąć i rozwijać się.

  1. Redukcja jedzenia

Zmniejszenie ilości pokarmu, który podajesz rybom, może być również rozwiązaniem problemu wzrostu glonów. Upewnij się jednak, że Twoje ryby nadal otrzymują wystarczającą ilość pokarmu, którego potrzebują każdego dnia. Ta metoda pozwoli Ci zaoszczędzić na pokarmie dla ryb, jednak istnieją gatunki ryb, które wymagają częstego karmienia kilka razy dziennie. W zbiornikach rafowych mniej jedzenia oznacza mniej resztek dla padlinożerców, takich jak kraby pustelniki i robaki. Niedobór pożywienia może spowodować, że będą podgryzać koralowce lub atakować ryby.

  1. Częste wymiany wody

Chociaż jest to dobry pomysł, zbyt częste zmiany mają kilka wad, w tym zmianę ilości niezbędnych pierwiastków w wodzie, a także zmniejszenie populacji pożytecznych bakterii. Będziesz także wydawał więcej pieniędzy na mieszankę soli, jeśli masz zbiornik morski. Częste podmiany wody mogą również stać się uciążliwym obowiązkiem, zwłaszcza w przypadku dużych zbiorników.

  1. Upewnij się, że filtr lub odpieniacz białkowy działają dobrze

Posiadanie odpowiedniego wyposażenia w akwarium może mieć ogromne znaczenie, szczególnie w odniesieniu do filtrów akwariowych lub odpieniaczy białkowych. Niskiej jakości filtr lub niewłaściwy filtr może spowodować zwrot kilku dolarów, gdy będziesz musiał kupić lepszy zamiennik.