Lista ras agresywnych

Podczas zakupów w poszukiwaniu nowego najlepszego przyjaciela, jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez potencjalnych właścicieli psów jest: jak agresywna jest moja wybrana rasa? Chęć poznania odpowiedzi na to pytanie jest zrozumiała, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci lub inne zwierzęta. Niestety nie jest to również proste. Zanim przyjrzymy się, które rasy mają największe prawdopodobieństwo bycia agresywnymi, musimy uzgodnić definicję „agresji”. Lista ras agresywnych – znajdziesz ją poniżej.

Czym jest agresja u psów?

Ze szkodą dla wielu ras psów i ich właścicieli ustalenie, czy cała rasa jest agresywna, czy nie, jest w dużej mierze subiektywne. Istnieje również duża różnica między agresją a cechami behawioralnymi, takimi jak reaktywność i popęd zdobyczy, które można pomylić z tymi pierwszymi.

Mówiąc najprościej, agresja jest przejawem niebezpiecznego zachowania, na ogół w stosunku do innego psa lub osoby. Podczas gdy większość ludzi utożsamia agresję z gryzieniem, obejmuje ona pełne spektrum zachowań. Inne przykłady agresji mogą obejmować szczekanie, warczenie i wypady.

Czym jest reaktywność?

Tymczasem reaktywność odnosi się do psów, które są nadmiernie stymulowane w pewnych sytuacjach i mogą objawiać się rzucaniem, warczeniem i szczekaniem. Niektóre psy reagują na ludzi, inne psy, a nawet na smyczy. Chociaż do radzenia sobie z reaktywnymi zachowaniami wymagana jest szczególna opieka i szkolenie, te psy na ogół nie są niebezpieczne.

Popęd ofiary a agresja

Popęd zdobyczy można również pomylić z agresją. Podczas gdy agresja jest zwykle wywoływana przez strach, popęd zdobyczy psa jest po prostu przedłużeniem jego naturalnych instynktów łowieckich. Popęd zdobyczy może prowadzić do niebezpiecznych zachowań wobec małych zwierząt, w tym kotów i innych psów, ale nie sprawia, że ​​pies jest z natury niebezpieczny.

Lista ras agresywnych

Poniżej przedstawiamy listę najbardziej agresywnych ras, niektóre z nich z pewnością będą dużym zaskoczeniem:

  • Mogą być malutkie, ale Chihuahua rutynowo osiąga dość niskie wyniki w testach temperamentu. Jednak niewielu może się zgodzić, czy Chihuahua jest podatny na agresję ze względu na swój charakter genetyczny, czy też dlatego, że wiele Chihuahua otrzymuje nieodpowiednie szkolenie i kontakty towarzyskie.
  • Inną agresywną rasą psów, przynajmniej według badań temperamentu, jest uroczy jamnik. Rasa ta, częściej znana jako „pies wiener”, przedstawia te same problemy, co Chihuahua. Chociaż są małe i nie pakują zbyt wiele kęsa, często są agresywne w stosunku do obcych.
  • Chow chow. Chow Chow wygląda jak duży, puszysty pluszowy miś, ale rasa ta jest dobrze znana ze swoich agresywnych tendencji. Jednak to zachowanie przedstawia się w bardzo przewidywalny sposób.
  • Doberman Pinczer. Dobrze wyszkolony doberman pinczer może być doskonałym towarzyszem, ale nadal jest jedną z bardziej agresywnych ras. Co więcej, nawet najspokojniejszy doberman może wzbudzić strach swoim onieśmielającym rozmiarem, szybkością i siłą.
  • Dalmatyńczyk. Zdrowy dalmatyńczyk jest w rzeczywistości zagrożony agresywnym zachowaniem. Wielu ekspertów uważa, że ​​wynika to z historii rasy jako psa stróżującego, co wymagało od nich traktowania wszystkich obcych jako zagrożenia.
  • Po rasach pitbulli rottweiler ma prawdopodobnie najgorszą reputację w kulturze popularnej. Chociaż prawdą jest, że rottweilery zajmują wysokie miejsce na liście ras agresywnych, większość z nich to dobrze przystosowane, kochające zwierzęta towarzyszące.
  • Jack Russell Terrier. Wróćmy teraz do małych ras. Chociaż niewiele osób pomyślałoby, że Jack Russell Terrier jest agresywny, rasa ta znana jest z tego, że jest uparta i ma silny popęd zdobyczy pomimo swojej wielkości.