Maltańczyk opis rasy charakter – poznaj lepiej tego psa.

Bardzo odpowiedni do życia w pomieszczeniach i na małych powierzchniach, drobny maltański jest delikatny, czuły i inteligentny. Może być kapryśnym zjadaczem i trudnym do włamania.

Maltańczyk opis rasy charakter

Maltańczyk to niewielki pies ważący od dwóch do trzech kilogramów. Ciało jest zwarte, łopatki ukośne. Grzbiet prosty, żebra dobrze wysklepione. Tuftowany ogon noszony jest wdzięcznie nad grzbietem. Szyja jest elegancko ukształtowana, aby promować wysokie noszenie głowy.
Głowa jest proporcjonalna do tułowia, a czaszka lekko zaokrąglona. Opadające uszy są nisko osadzone i mocno upierzone. Oczy są ciemne, nos czarny, a kufa średniej długości i lekko zwężająca się.
Długa, jedwabista sierść, która zwisa lub zwisa blisko ziemi, nadaje maltańczykom niemal ozdobny wygląd. Długie włosy na głowie mogą być zawiązane w kok lub pozostawione wiszące. Kolor sierści jest czysto biały. Maltańczyk porusza się prężnym, płynnym krokiem. Maltańczyk opis rasy charakter – poznaj dokładnie, czym się cechuje.

Osobowość

Maltańczyk jest łagodny, czuły, inteligentny, reagujący i ufny. Dobry pies rodzinny, maltański jest żywy, zabawny, energiczny i ogólnie lubi uczyć się sztuczek. Mogą być zgryźliwi z wrzaskliwymi dziećmi. Drobna budowa maltańczyka przeczy jego nieustraszonej obecności. Wysoce czujny Maltańczyk wywołuje gwałtowne szczekanie w odpowiedzi na nieznane odgłosy.

Rozwój

Maltańczyk jest odpowiednim psem domowym, który dobrze się rozwija nawet w mieszkaniach i małych pomieszczeniach. Ta rasa może być trudna do włamania do domu i zwykle są wybrednymi zjadaczami. Maltańczycy są lekkimi wydalaczami i są akceptowanymi zwierzętami domowymi dla większości alergików. Zaleca się codzienne szczotkowanie i regularne kąpiele, aby zapobiec matowieniu sierści. Włosy wokół oczu należy codziennie czyścić, aby nie dopuścić do powstania łez.

Historia

Od ponad 28 stuleci spaniel maltański jest arystokratą psiego świata. Uważa się, że Maltańczyk pochodzi z Malty, maleńkiej wyspy na południe od Sycylii. Wypada, aby tak szlachetny pies powstał na Malcie, której cywilizacja wyróżniała się wyrafinowaniem i bogactwem. Jeden z maltańczyków, Issa, był w I wieku własnością Publiusza, rzymskiego gubernatora Malty. Issa został opisany w słynnym epigramie jako „igrający… czystszy niż pocałunek gołębia, delikatniejszy niż dziewczyna… cenniejszy niż indyjskie klejnoty”. Wielu znanych autorów i uczonych, w tym Pliniusz Starszy i Strabon, pisało o pięknie, finezji i nieodpartym uroku maleńkiego maltańskiego pieska. Grecy wznieśli grobowce swoim maltańczykom i od V wieku te ozdobne psy są reprezentowane w greckiej sztuce ceramicznej. Istnieją dowody archeologiczne na to, że maltańskie psy były własnością Egipcjan, którzy mogli je czcić.
Maltańczyk był przez wieki wysoko ceniony w społeczeństwie. W rzeczywistości jedno konto dotyczy Malty sprzedanego w XVI wieku za równowartość 2000 USD. Mówi się, że maltańskie psy były szczególnie popularne wśród kobiet, które nosiły je na piersiach lub w rękawach. Niezmiennie dawni uczeni zwracali uwagę na drobną liczebność rasy. W 1792 r. botanik Linneusz określił język maltański jako „mniej więcej wielkości wiewiórek”. Pierwszy maltański wystawiany w Stanach Zjednoczonych był biały i został wymieniony jako „maltański pies lew” na pierwszej wystawie psów w Westminster w 1877 roku. American Kennel Club zarejestrował maltańczyka w 1888 roku.