Kot syberyjski pielęgnacja – wszystko, co musisz wiedzieć

Kot syberyjski to średniej wielkości, półdługowłosy kot, który zapiera dech w piersiach i jest czułym zwierzakiem. Kot syberyjski to kot leśny pochodzący ze śnieżnej Rosji, gdzie potrzebował swojej luksusowej potrójnej sierści do ochrony przed zimnem. Ta rasa ma uroczą osobowość – otwartą, czułą, przyjazną i energiczną – co czyni ją wyjątkowym kocim towarzyszem. Lubią towarzystwo innych kotów, a nawet psów i dobrze sobie radzą z delikatnymi, pełnymi szacunku dziećmi. Kot syberyjski pielęgnacja – jak wygląda?

Kot syberyjski pielęgnacja

Kot syberyjski jest inteligentny i wyjątkowo zabawny. Wiadomo, że rasa dojrzewa powoli, a ukończenie wybryków przypominających kociaki zajmuje nawet pięć lat. Oznacza to, że kot syberyjski jest bardzo zabawny.
Ta rasa uwielbia się wspinać, odkrywać i bawić się. Aby utrzymać umysłową stymulację i fizyczne wzbogacenie Twojego kota syberyjskiego, wystawiaj go na różne zabawne zabawki i graj w wiele gier.
Regularnie przycinaj paznokcie i sprawdzaj uszy pod kątem brudu i gruzu. Wytrzyj uszy wacikiem i delikatnym środkiem do czyszczenia uszu. Nigdy nie wkładaj bawełnianego wacika ani niczego innego do przewodu słuchowego. Jeśli uszy są zaczerwienione lub nadmiernie brudne, umów się na wizytę kontrolną u weterynarza.
Luksusowa, gruba, pełna sierść kota syberyjskiego może mieć dowolny kolor lub wzór, z białymi znaczeniami lub bez. Potrójna warstwa składa się z trzech warstw: krótszego, gęstego podszerstka z włosa puszystego (włosy najbliżej skóry); warstwa nieco dłuższych włosów pośrodku i jeszcze dłuższa warstwa płaszcza zewnętrznego (tzw. „włosy ochronne”).

W ciepłe dni kot syberyjski zrzuci grubą sierść na rzecz krótszej, cieńszej sierści letniej. Zimą sierść będzie najgrubsza i najdłuższa. Pomimo swojej grubości i długości, sierść kota syberyjskiego jest odporna na matowienie, więc wymaga jedynie sporadycznego szczotkowania (więcej podczas sezonowej, intensywnej szopy). Okazjonalne kąpiele pozwolą na wypadanie luźnych włosów oraz usunięcie kurzu i łupieżu z sierści.

Mimo grubej, długiej sierści niektórzy uważają kota syberyjskiego za hipoalergicznego. Chociaż żadne badania naukowe tego nie potwierdzają, niektórzy alergicy twierdzą, że mogą z powodzeniem żyć z kotem syberyjskim. Jak się okazuje, koci sierść, mocz i ślina, a niekoniecznie sama sierść kota, jest głównym winowajcą alergii.
Większość osób z alergią na koty jest wrażliwa na białko zwane Fel D1, które znajduje się w komórkach skóry kota (a także w wysuszonych pozostałościach śliny i moczu, które pokrywają sierść kota). Wydaje się, że niektóre rasy kotów, w tym koty syberyjskie, wytwarzają mniej łupieżu niż inne koty.
W przypadku łagodnych alergików może to oznaczać, że koty syberyjskie wywołują niewielką reakcję alergiczną lub nie wywołują jej wcale. Jednak wszystkie koty i wszyscy ludzie są inni. Jeśli cierpisz na alergie i chcesz dowiedzieć się, czy zareagujesz na kota syberyjskiego, znajdź lokalnego hodowcę, który pozwoli Ci odwiedzić ich dorosłe koty i przetestować teorię.