Jak wybrać dobrą suchą karmę dla psa?

Sucha karma dla psa to pożywienie, które pozwala dostarczyć zwierzęciu wszystkich niezbędnych składów odżywczych, pod warunkiem jednak, że jest umiejętnie dobrana. Nie każda karma dla psa jest warta zakupu, a niektórzy producenci zamiast przemyślanym składem, próbują nas skusić dobrymi reklamowymi hasłami. Jak się nie dać nabrać i wybrać naprawdę wartościową karmę dla psa?

Jakie zalety ma sucha karma?

Karmy suche mają bardzo wiele zalet. Oczywiście najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest łączenie karm suchej i mokrej, natomiast w wielu przypadkach dla psa karma sucha może stać się kluczowym elementem żywienia dorosłych psów. Do jej najważniejszych zalet należy zaliczyć:

  1. trwałość i bezpieczeństwo: dla psa sucha karma jest bezpieczna, ponieważ się nie psuje, nie wymaga specjalnych warunków przechowywania, na jej właściwości nie wpływa ani wysoka ani niska temperatura; można ją łatwo dosypać do miski i podawać psu w odpowiednich porcjach.
  2. zdrowie jamy ustnej: ogromną zaletą suchej karmy jest to, że chrupiące jej kawałki pomagają w naturalny sposób oczyścić zęby psa, redukując osad nazębny i ryzyko chorób przyzębia.
  3. zbilansowane odżywianie: najlepsza sucha karma może być genialnie zbilansowana, zawierać wszystkie niezbędne składniki mikro- i makro, a jednocześnie łatwo jest kontrolować jej ilość, spożywana przez psa.

Na co zwracać uwagę, kupując suche karmy dla psów?

Zbilansowana karma to bezcenne źródło pożywienia dla psa. Od tego, jak wygląda żywienie psa, zależy zaś, jak prezentuje się jego zdrowie, codzienna aktywność itd. Warto więc zadbać o to, by karma posiadała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Wybierając suchą karmę, zwracaj uwagę na tył opakowania lub etykiety, a nie tylko na hasła reklamowe na przodzie opakowania. Hasło “więcej mięsa” wcale nie zawsze musi mieć pokrycie w tym, co znajduje się w składzie. Z tego też powodu warto bardzo uważnie przyglądać się szczegółom.

Karma sucha — koniecznie sprawdź skład

Zwracając uwagę na skład suchej karmy, szczególnie warto przyjrzeć się następującym kwestiom:

  1. składniki odżywcze: sprawdź, czy karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały); powinna być dobrze zbilansowana i dopasowana do potrzeb żywieniowych Twojego psa; jeśli nie wiesz, jak konkretnie powinny wyglądać te dane, skonsultuj się najpierw z weterynarzem.
  2. źródło białka: to kluczowy element w przypadku karmy, niezbędne są w niej duże ilości, wysokiej jakość, dobrze przyswajalnego przez psy białka, czyli: mięso, ryby lub ich produkty uboczne; niestety niektórzy producenci sięgają do tzw. wypełniacze, które zwiększają objętość karmy, ale nie są specjalnie dobre dla psów (kukurydza czy pszenica).
  3. brak sztucznych dodatków: nie kupuj karm, które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty czy aromaty; to wszystko są zbędne dodatki i sztuczne substancje, które nie mają żadnego dobrego wpływu na zdrowie twojego psa. Dobrej jakości karma nie potrzebuje takich dodatków. Sprawdź: https://www.aldomarket.pl/pol_m_Suche-karmy-dla-psow-570.html

Różne suche karmy, różne psie potrzeby

Aby w pełni wykorzystać zalety karmy suchej, warto — podobnie jak karmy mokre — dobrać ją do potrzeb konkretnego zwierzęcia. Nie ma jednej uniwersalnej karmy, która byłaby równie dobra dla młodego, bardzo aktywnego psa, jak i psiego staruszka, który do tego boryka się z różnymi dolegliwościami. Warto skorzystać z różnorodności, jaką oferują producenci karm i dopasować żywienie do potrzeb żywieniowych twojego psa.