Jak koty się rozmnażają?

Hodowla kotów i wychowywanie kociąt może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem lub może skutkować frustracją i niepowodzeniem. Poniższe informacje są podane w celu zwiększenia Twoich szans na sukces i uczynienia doświadczenia przyjemniejszym i bezpieczniejszym. Jak koty się rozmnażają?

Jak koty się rozmnażają i jak często kotka ma ruję?

Kotka przechodzi w okres rui lub rui wiele razy w roku. Każdy upał trwa na ogół kilka dni. Jeśli nie zostanie rozmnożona, powróci do rui w ciągu jednego do trzech tygodni. Koty są sezonowo polyestrus, co oznacza, że ​​mają wiele cykli rui lub rui w sezonie lęgowym.
Sezon lęgowy kotów różni się w zależności od czynników geograficznych i środowiskowych, takich jak liczba godzin dziennych i temperatura. Na półkuli północnej kotki zwykle chodzą cyklicznie od stycznia lub lutego do późnej jesieni. Koty żyjące w bardziej tropikalnych regionach położonych bliżej równika lub żyjące głównie w pomieszczeniach mogą jeździć na rowerze przez cały rok.

Jakie są oznaki rui?

Rzadko obserwuje się krwawienie z pochwy u kotki w rui. Najbardziej zauważalne objawy rui u kotów są behawioralne. Większość kotów staje się bardzo czuła, a nawet wymagająca; uporczywie ocierają się o ludzi lub przedmioty, takie jak meble, ocierając się o ich właścicieli i meble oraz nieustannie domagając się uwagi. Toczą się po podłodze. Głaskane wzdłuż pleców lub kręgosłupa unoszą tylne ćwiartki w powietrze i stąpają tylnymi nogami. Stają się też bardzo głośni.

Te zmiany zachowania często stają się irytujące dla właścicieli, a czasami właściciele uważają, że ich kot ma jakąś niezwykłą chorobę. Kotki w rui przyciągają nietknięte samce. Pojawią się kocury, których nigdy wcześniej nie widziano na podwórku lub w sąsiedztwie i mogą próbować wejść do domu, aby kopulować z samicą.

Co zrobić, aby hodowla była udana?

Hodowla kotów różni się od hodowli psów. Samica może być rozmnażana w dowolnym momencie aktywnej fazy cyklu rujowego, ponieważ koty są indukowane owulacjami. Oznacza to, że akt rozmnażania stymuluje jajniki do uwalniania jajeczek. Dlatego komórki jajowe są uwalniane z jajników tylko wtedy, gdy plemniki odkładają się w układzie rozrodczym. Aby zapewnić owulację, większość kotek wymaga od trzech do czterech kryć w ciągu 24 godzin. Podsumowując, wykazano, że 35-60% kotów w kolonii może spontanicznie owulować. Po wystąpieniu owulacji kotka wyjdzie z rui w ciągu jednego lub dwóch dni.
Ciąża trwa od 64 do 71 dni; większość kotów rodzi kocięta lub kotki między 63 a 65 dniem. Daty rozrodu powinny być zapisane, aby można było przewidzieć datę porodu. Badanie weterynaryjne trzy do czterech tygodni po hodowli zwykle potwierdzi ciążę.