Jak się opiekować świnką morską?

Świnka morka to miłe zwierzątko, które można hodować w domu. Chociaż nie ma nic wspólnego z tradycyjną świnką, to może być idealnym kompanem zabaw i wiernym towarzyszem. Aktualnie na świnkę morską mówi się kawia domowa. Zastanawiasz się nad tym, jak świnka morska jak długo żyje? Dowiesz się dziś z tego wpisu.

Początki hodowli świnki morskiej

Hiszpanie, Holendrzy i Portugalczycy przywieźli pierwsze świnki morskie do Europy, gdzie bardzo spodobały się kupcom. W XIX wieku trafiły do hodowli laboratoryjnej. To właśnie świnki morskie na równi ze szczurami i królikami trafiały do laboratoriów. Hodowlana świnka morka jest trochę większa od dzikiej. Posiada ona dłuższe jelito cienkie oraz większy żołądek. Z tego względu hodowlana karma posiada mniej błonnika, aby nie zaszkodził śwince morskiej. Pierwsze hodowle były trzymane razem, dzięki czemu krzyżowały się i powstawały nowe gatunki świnki morskiej.

Charakterystyka świnki morskiej

Świnka morska pochodzi z rodziny marowatych, która zamieszkuje Amerykę Południową. Dzikie świnki morskie żyją przeważnie w koloniach, potrafią dobrze kopać i przeważa tu naziemny tryb życia. Dzika świnka morka ma szarobrunatne umaszczenie i nieco wydłużone tylne kończyny. Świnka morka posiada skrócony ogon lub nie posiada go wcale. Waga dorosłego osobnika wynosi około 700 g, a długość ciała osiąga do 25 centymetrów. Zwierzę dojrzałość płciowość osiąga już w 8 tygodniu. To bardzo krótko, biorąc pod uwagę ptaki, a dokładniej papugi, które dojrzałość płciową osiągają mniej więcej po roku. Pomimo osiągnięcia dojrzałości płciowej po dwóch miesiącach, świnka morka stale rośnie i to do osiągnięcia 8-9 miesiąca życia. W pierwszych tygodniach życia świnka morka żywi się mlekiem matki, ale już od poczęcia jest samodzielna. Niemal natychmiast wydostaje się z gniazda, czyli małego dołka wygrzebanego w ziemi.

Ile żyje świnka morska?

Świnki morskie żyją około 8 lat. Posiadają one szeroki tułów i dość krótkie kończyny. W przedniej i tylnej kończynie posiadają 4 palce z przodu i 3 z tyłu. Świnka morska posiada płaski nos,  a ich małżowina uszna jest w tym miejscu pozbawiona sierści. Samce mogą być większe od samic, ale tylko w nieznacznym stopniu. Jama usta jest na tyle mała, że trudno jest zobaczyć zęby trzonowe. Siekacze szczęki są krótsze niż te w żuchwie.

Świnki morskie są zwierzątkami, które nadają się do hodowli w warunkach domowych. Warto pamiętać o tym, aby świnka morka miała wystarczająco dużo miejsca w klatce, otrzymywała wartościowy pokarm i stosowania odpowiedniego podłoża. Miejmy nadzieję, że teraz wiesz świnka morska jak długo żyje i będziesz w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki do życia.