Obcinanie pazurów u świnki morskiej

Każdy opiekun świnki morskiej dobrze wie, jak ważne jest regularne podcinanie pazurów. Często obawiamy się, że za bardzo skrócimy pazury, a czasami też się to zdarza. W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak bezpieczne może być obcinanie pazurów u świnki morskiej i jak to zrobić prawidłowo.

Dlaczego przycinamy pazury śwince morskiej?

Dobrym powodem dlaczego przycinamy pazury jest to, że z czasem ulegają one ścieraniu. Dzieje się tak, ponieważ świnki morskie zdobywają pożywienie, kopią a nawet zdarza się to podczas zabawy. Pazury nie zostają na całe życie, tak samo jak u człowieka paznokcie. Chociaż w domowych warunkach świnka morka nie kopie nor, to ścierają się one podczas zabawy. Inną kwestią jest to, że przerost pazurów może być naprawdę problematyczny. Przerost pazurów na dłuższą metę uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, a z czasem powoduje zwyrodnienie łapek. Dlatego przycinanie pazurków jest bardzo ważne, ale należy to robić prawidłowo. Techniki obcinania są różne, więc trudno wybrać najodpowiedniejszą metodę. Czasami warto to robić w dwie osoby, jedna podtrzymuje świnkę, a druga obcina pazury. Proste, prawda?

Prawidłowo, czyli jak?

Inni hodowcy są w stanie trzymać świnkę w jednej ręce, opierając ją o klatkę piersiową, a drugą przycinają pazury. Prosto i bezboleśnie, ale wymaga to pewnej wprawy. Warto pamiętać, że pazury powinniśmy przycinać w bezpiecznej pozycji tak, aby nie zrobić śwince krzywdy. Trzymając świnkę, powinniśmy uważać, aby nie uszkodzić jej delikatnego kręgosłupa. Warto zwrócić uwagę na kąt obcinania pazurków. W środku pazura znajduje się nerw, który można naruszyć, jeśli pazurki są obcięte zbyt krótko. Należy ciąć w taki sposób, aby nie uszkodzić różowej miazgi. Pazurki należy ścinać na prosto, a nie na ukos. Pazurki świnki morskiej powinny być obcinane specjalnym narzędziem, które nazywa się gilotynka. Znajdziemy je w każdym sklepie zoologicznym.

Jak często obcinać pazurki?

Jak już się dowiedziałeś, jak ważne jest obcinanie pazurów u świnki morskiej, to można przejść do kolejnego etapu. Jak często należy obcinać pazurki u świnki morskiej? To zależy szybkości wzrostu pazura i jego ścierania podczas zabawy lub innych czynności, które wykonuje świnka morska. Zaniepokoić powinna nas sytuacja, kiedy pazurki zaczynają się zawijać. Wtedy trzeba jak najszybciej przyciąć pazurki. Świnka morska, która ma za długie pazury może o coś zahaczyć o jakiś przedmiot, w wyniku czego pazur może zostać uszkodzony. W chwili, gdy nieprawidłowo utniemy pazur, powinniśmy jak najszybciej zatamować krwawienie.