Spaniel japoński – charakterystyka rasy

Japoński spaniel jest stosunkowo rzadką rasą o wyraźnie szlachetnym i starożytnym dziedzictwie. Jest znany ze swojej dużej, spłaszczonej twarzy, szeroko osadzonych oczu z nieustannym zdziwieniem i długich, miękkich, pierzastych uszu. Uważano, że rasa pochodzi z Chin, zanim stała się popularna w Japonii.

Spaniel japoński – charakterystyka

Japoński spaniel znany jest z tego, że jest zrównoważony, lojalny i czuły. Jest często opisywany jako pies „podobny do kota” i może lubić zwijać się na kolanach właściciela. Chociaż może być zarezerwowany dla nowych ludzi i zwierząt domowych, na ogół jest niesamowicie towarzyskim i bardzo lojalnym towarzyszem, gdy wprowadza się go w odpowiedni sposób.

Historia japońskiego spaniela

Nie ma wątpliwości co do długowieczności i arystokratycznego pochodzenia japońskiego podbródka, ale ich najwcześniejsze wprowadzenie jest nadal przedmiotem dyskusji wśród historyków.
Chociaż uważa się, że pochodzą one z Chin (a może nawet z Korei), powszechnie uznaje się, że to japońska szlachta pielęgnowała wysoko cenioną rasę towarzyszącą być może nawet 1000 lat temu.

W połowie XIX wieku, kiedy Japonia zaczęła aktywnie handlować z innymi krajami po ponad dwóch stuleciach narzuconego sobie odosobnienia, japoński spaniel był często oferowany jako wysoko ceniony prezent oficerom marynarki wojennej lub sprzedawany odwiedzającym go kupcom i marynarzom. Doprowadziło to do ich stopniowego wprowadzania w krajach zachodnich.
Kiedy przyszły król Wielkiej Brytanii Edward VII poślubił swoją żonę Aleksandrę w 1863 roku, otrzymała ona w prezencie japoński spaniel i stała się dożywotnią miłośniczką rasy, pomagając im zdobyć popularność w Wielkiej Brytanii i Ameryce.

Spaniel japoński – opieka

Opieka nad tą rasą może być nieco słaba w utrzymaniu. Nie jest znana z tego, że jest jedną z najbardziej aktywnych ras, ale nadal ważne jest, aby Twój pies otrzymał odpowiednią ilość ruchu. Podczas gdy japoński spaniel ma długą, gładką, miękką i błyszczącą sierść, nie jest tak trudny w utrzymaniu jak inne rasy długowłose.

Ćwiczenia

Tylko dlatego, że japoński spaniel może cieszyć się przytulaniem na kolanach, nie oznacza to, że nie spodoba mu się również przyjemny spacer. Wyprowadzaj psa raz lub dwa razy dziennie w spokojnym tempie przez 15 minut bez przerwy. Ten pies nie jest wytrzymały, więc najlepiej zostawić szczeniaka w domu podczas wędrówek lub biegania.
Ale ponieważ jest klasyfikowana jako rasa płaska / brachycefaliczna, należy zachować ostrożność, aby pies był wygodny w upalne dni, szczególnie podczas ćwiczeń. Ze względu na krótki pysk japoński spaniel może być bardziej podatny na nietolerancję ciepła i udary cieplne, które mogą nasilić się w przypadku trudności z oddychaniem, dlatego w wyższych temperaturach wymagana jest dodatkowa czujność. Używanie szelek, a nie tylko obroży i smyczy, może odciążyć delikatny obszar szyi.

Pielęgnacja

Sierść nie ma tendencji do matowienia, ale najlepiej jest regularnie o nią dbać, aby się nie plątała. Zaleca się jednak czesanie sierści psa co najmniej raz w tygodniu, co jest szczególnie ważne, gdy pies przechodzi przez sezonowe linienie. Sierść psa nie będzie wymagała strzyżenia ani strzyżenia. Rasa znana jest z tego, że paznokcie rosną bardzo szybko, dlatego ważne jest, aby paznokcie psa były zawsze przycięte do odpowiedniej długości.

Szkolenie

Podbródek to inteligentna rasa, ale mogą mieć reputację upartych, więc może być wymagana odrobina cierpliwości i wytrwałości, jeśli chodzi o trening. Wielu właścicieli nocników tej rasy trenuje swój japoński spaniel. Możesz szkolić tę rasę w każdym wieku, ale najlepiej zrobić to, gdy szczeniak ma od 8 do 12 tygodni.