Jak określić długość życia żółwia?

Nie jest tajemnicą, że żółwie żyją dłużej niż wiele innych zwierząt domowych. Niektóre gatunki żółwi mogą żyć 100 lat lub dłużej. Kilka popularnych gatunków żółwi wodnych może dożyć czterdziestki, chociaż istnieje wiele czynników, które wpływają na długość życia żółwia. Długość życia twojego żółwia zależy od jego gatunku, diety i innych aspektów środowiska, które możesz kontrolować. Najważniejsze jest to, że większość żółwi z łatwością przeżyje co najmniej kilkadziesiąt lat, jeśli przetrwa kilka pierwszych lat życia. Jak określić długość życia żółwia?

Długość życia żółwia

Jeśli masz nadzieję poznać potencjalną długość życia swojego żółwia, najpierw zidentyfikuj gatunek swojego żółwia. Suwaki czerwonolicy, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, prawdopodobnie przetrwają do trzydziestki. Żółwie mogą z łatwością żyć po pięćdziesiątce, a nawet po osiemdziesiątce, co oznacza, że ​​całkiem możliwe, że twój żółw lub żółw przeżyje ciebie.
Większe żółwie mogą żyć wyjątkowo długo. Mniejsze gatunki, które są bardziej powszechne jako zwierzęta domowe, żyją krócej, ale nadal mogą przetrwać kilkadziesiąt lat. Istnieje wiele zapisów dotyczących żółwi, które żyły prawie 200 lat (lub nawet więcej). Trudno zweryfikować te twierdzenia, ponieważ żółwie najwyraźniej przeżyły swoich właścicieli. Adwaita, żółw olbrzymi, jest prawdopodobnie najdłużej żyjącym żółwiem w historii. Adwaita mieszkał w zoo w Indiach i, jeśli wierzyć twierdzeniom, zmarł w wieku 255 lat. Te daty nie zostały zweryfikowane.

Inne znane żółwie długowieczne to Timothy, który zmarł w wieku 160 lat; Harriet, żółw olbrzymi z Galapagos, który zmarł w wieku 175 lat; Jonathan, żółw olbrzymi Seszeli, który zmarł w wieku 187 lat; i Tu’i Malila, napromieniowany żółw, który zmarł w wieku 188 lat. Prawie wszystkie te daty to szacunki, których tak naprawdę nie można potwierdzić.

Klucze do zdrowia twojego żółwia

Oczywiście karmienie żółwia zdrową dietą jest ważnym elementem pomagającym mu żyć długo i zdrowo. Dieta żółwi może się znacznie różnić w zależności od gatunku. Niektóre gatunki, takie jak żółw skorupowy, żywią się głównie rybami i mięsem. Inne gatunki, takie jak czerwonolicy, jedzą mieszankę owadów, ryb i warzyw.
Pamiętaj, aby odpowiednio zbadać idealną dietę swojego nowego żółwia. Wiele żółwi dobrze sobie radzi z mieszanką komercyjnych granulek dla żółwi i świeżej żywności, ale dokładne proporcje i rodzaje granulek i świeżej żywności będą się znacznie różnić. Właściwa dieta może pomóc uniknąć niedoboru witaminy A, jednego z najczęstszych problemów zdrowotnych żółwi domowych.1 Niedobór wapnia, często wtórny do niedoboru witaminy D, jest głównym problemem u żółwi trzymanych w pomieszczeniach bez światła UV i może powodują miękkie łupiny i słaby wzrost.
Dieta nie jest jedynym składnikiem zdrowego żółwia. Upewnij się, że twój żółw jest pod dobrą opieką dzięki regularnym wizytom u weterynarza. Czysta obudowa z wystarczającą ilością miejsca również pomoże utrzymać żółwia przed chorobami. Brudne warunki życia i związany z nimi stres mogą radykalnie skrócić życie twojego żółwia. Właściwa temperatura jest również ważna, aby twój żółw był szczęśliwy i zdrowy.