Jak wytresować psy poszukiwawcze?

Wspaniałą rzeczą w szkoleniu jest to, że przy odpowiedniej kombinacji człowieka i psa, możesz posunąć się tak daleko, jak tylko chcesz. A szkolenie, aby stać się drużyną psów poszukiwawczych i ratowniczych, zdecydowanie prowadzi do granic możliwości.

Jeśli chodzi o asystowanie i służenie innym, psy poszukiwawczo-ratownicze i przewodniki z pewnością należą do elity. Prawie każdy słyszał o wyczynach tych niesamowitych zespołów, które pomagają ratować życie w następstwie tragedii lub tropić zaginione osoby.

Jednak wiele osób może nie wiedzieć, że istnieje wiele różnych specjalności jeśli chodzi o psy poszukiwawcze i ratownicze, a prawie wszystkie takie psy są szkolone tylko w jednym. Psy mogą specjalizować się w dowolnej z następujących rzeczy:

  • może wychwycić ślady ludzkiego zapachu unoszące się w powietrzu
  • skierowany do znalezienia konkretnej osoby poprzez śledzenie jej zapachu
  • fizycznie podąża śladem osoby, nie polegając na zapachu
  • znajduje zapach w strukturach i obszarach dotkniętych tornadami, trzęsieniami ziemi i innymi katastrofami
  • wyszkolony do lokalizowania tylko ludzkich szczątków
  • potrafi wykryć ludzki zapach w wodzie lub pod nią
  • wykrywa zapach człowieka pod śniegiem

Psy poszukiwawcze i ratownicze – szkolenie

Pierwszy krok do zostania certyfikowanym zespołem poszukiwawczo-ratowniczym zaczyna się od psa. Wielu ekspertów zaleca rozpoczęcie szczenięcia, ponieważ łatwiej jest kontrolować ważne aspekty behawioralne, takie jak socjalizacja. Dorosłe psy również mogą być dobrymi kandydatami do poszukiwań i ratownictwa, ale powinny być obiektywnie ocenione (najlepiej przez profesjonalnego trenera psów), aby upewnić się, że mają do tego odpowiedni temperament.

Kluczowe cechy psów poszukiwawczych to dobre zdrowie, inteligencja, wysoka energia i pewność siebie. Mają również wysoki poziom popędu do zabawy (zwłaszcza z piłką) i są w stanie skupić się przez długi czas bez rozpraszania się. Rasa zazwyczaj nie jest tak ważna jak popęd, ale większość psów poszukiwawczych i ratowniczych to owczarki niemieckie, belgijskie malinois i labrador retrievery.

Osoby zainteresowane powinny położyć fundament, zapisując się na kurs posłuszeństwa dla początkujących, aby utrwalić maniery, kluczowe umiejętności i samokontrolę. Po zapoznaniu się z podstawami lokalne kluby mogą pomóc w ocenie psa i poprowadzić przewodnika podczas treningu.

Każdy, kto chce, żeby jego pies został psem poszukiwawaczym, powinien wiedzieć, że wymaga to zarówno czasu, jak i zaangażowania. Aby pies był gotowy do pracy w terenie, potrzeba około 600 godzin szkolenia. Może to zająć od 8 miesięcy do dwóch lat, w zależności od specjalizacji i ilości czasu, jaką przewodnik jest w stanie lub chce jej poświęcić.