Apatia u psa – objawy

Psy są naszymi towarzyszami od zarania dziejów i przystosowały się do życia z nami w różnych okolicznościach. Ich wysoka zdolność adaptacji sprawia, że ​​są idealnymi towarzyszami. Jako zwierzęta juczne wymagają również zdrowej dawki uwagi, więzi i aktywności. Często, jeśli te potrzeby są zaniedbywane, pies wykazuje zmiany w zachowaniu, takie jak strach przed kontaktem, brak zainteresowania jakimkolwiek rodzajem interakcji, utrata apetytu i inne.

Zaniedbanie jest tylko jedną z możliwych przyczyn zmian w zachowaniu. Wszelkie zmiany w zachowaniu psa muszą być ściśle monitorowane w celu określenia możliwych przyczyn. Na przykład, jeśli twój szczęśliwy i zadowolony pies nagle traci zainteresowanie, a nawet ma tendencję do unikania zajęć, nadszedł czas, aby dowiedzieć się, dlaczego. Czy może to być zmiana otoczenia, jak przeprowadzka do nowego domu? Czy spędzasz wystarczająco dużo czasu ze swoim szczeniakiem? Czy to może być choroba, która to powoduje? Ponieważ psy są tak towarzyskimi zwierzętami, mają bardzo rozwinięty zakres emocji, które odczuwają. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy Twój pies martwi się tak samo jak Ty, czy też kiedykolwiek miał zły dzień? Apatia u psa – brak chęci do zrobienia czegokolwiek? Czy to możliwe u psów? Jeśli tak, to co prowadzi do takich uczuć?

Apatia u psa – oznaki

Apatię definiuje się jako stan braku emocji, stan obojętności. Kiedy coś jest nie tak z twoim psem, pierwszą rzeczą, którą zwykle zauważysz, jest zmiana w zachowaniu. Jeśli twój psi przyjaciel wydaje się być niezainteresowany rutyną, zabawą i zwykłymi czynnościami, powinno to być powodem do niepokoju. Niektóre objawy apatii, które Twój pies pokaże, to:

  • Wąchanie – Kiedy Twój pies źle się poczuje, nie będzie zainteresowany jedzeniem, zabawkami ani innymi rzeczami, którymi zwykle jest bardzo energiczny. Na przykład, zamiast połykać jedzenie, Twój pies prawdopodobnie tylko wącha jedzenie, ale nie wykazuje zainteresowania jedzeniem. Pewną oznaką apatii jest brak zainteresowania jedzeniem, po którym następuje brak zainteresowania zabawkami. Twój pies prawdopodobnie po prostu powącha zabawkę, którą mu przyniesiesz, ale nie będzie się ruszał ani nie próbował dalej wchodzić w interakcje z zabawką (lub tobą).
  • Słabość – Twój pies może wydawać się, że jest całkowicie poza swoim żywiołem, zmęczony i śpiący. Mogą próbować wrócić do domu ze spaceru, gdy tylko wyjdziesz za drzwi, lub w ogóle nie okazać zainteresowania wyjściem. Wskazanie, że pójdziesz na spacery, może nawet nie wywołać reakcji psa; mogą po prostu dalej leżeć w jednym miejscu, nie okazując wcale woli ruchu.
  • Wpatrywanie się – Rzeczy lub czynności, które zwykle wywołują energetyczną reakcję, takie jak pokazywanie smyczy do chodzenia lub ulubionej zabawki, mogą po prostu spotkać psa, który będzie się na ciebie gapił, a następnie cię ignoruje.
  • Opadające uszy – psy sygnalizują swoje emocje również uszami. Uszy w pozycji neutralnej mówią, że Twój pies jest zadowolony i zrelaksowany. Uszy podniesione sygnalizują, że coś przyciąga ich uwagę, natomiast uszy opuszczone często sygnalizują, że źle się czują, są przestraszeni i chcą uniknąć sytuacji, w której się znajdują.
  • Skowyt – psy, które czują się apatyczne, często odmawiają udziału w swoich zwykłych codziennych czynnościach. Jeśli spróbujesz je zmusić, na przykład zabierając je na spacer, mogą odmówić podporządkowania się, a nawet zacząć jęczeć.