Jak radzić sobie z objawami cieczki u psa?

Cieczka u psa może trwał mniej więcej 3 tygodnie. W tym czasie suczka może zajść w ciążę. W czasie cieczki powinno się obserwować suczkę, gdyż w jej ciele dochodzi nie tylko do zmian fizycznych, ale także jej zachowania. Zastanawiasz się nad tym cieczka u psa ile razy w roku? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym wpisie.

Kiedy występuje cieczka?

Cieczka występuje pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia suczki. Wszystko to zależy od rasy suczki i jej zegara biologicznego. U małych psów cieczka pojawia się stosunkowo szybciej, niż u nas, które są większe. Wraz z wiekiem cieczka u psa może być dłuższa, ale występuje ona do końca życia. Natomiast, jeśli u swojej suczki nie zauważysz cieczki po dwóch latach, to należy jak najszybciej udać się do weterynarza, aby sprawdzić przyczynę. W niektórych przypadkach cieczka może się nieco wydłużać, a u innych ras występować stosunkowo rzadko. Natomiast, jeśli nie zauważysz objawów cieczki, to należy zachować taką samą czujność jak w przypadku, kiedy te objawy występują.

Objawy cieczki u suczki

Teraz już wiesz, jak występuje cieczka u psa ile razy w roku, to teraz powinieneś się zapoznać z jej objawami. W pierwszej fazie na pewno zauważysz zmiany w sromie suczki, ponieważ będzie przekrwiony i na pewno pojawi się obrzęk. Można też zauważyć ciemną wydzielinę. W ten sposób macica suczki przygotowuje się do zapłodnienia jajeczek. Chociaż suczka na tym etapie wzbudza zainteresowanie samców, to nie dopuszcza ich do siebie. W tym czasie może mieć słaby apetyt i być wyjątkowo apatyczna. W celu dystrybucji feromonów samiczka może często oddawać mocz. W cieczce właściwej wydzielina z pochwy staje się rzadsza, by później przybrać mleczną barwę. Po zakończeniu okresu cieczki występuje okres, w którym suczka już nie może zajść w ciążę.

Jak postępować?

Jeśli nie chcesz, aby Twoja suczka była przeznaczona do rozrodu, to musisz zachować szczególną ostrożność. Feromony będą wyczuwalne na pewno przez inne psy, które są w danej chwili na spacerze. Suczkę należy trzymać na smyczy i unikać często uczęszczane miejsce przez psy. Jeśli pies bawi się chwilowo w przydomowym ogrodzie, to także wtedy nie należy zostawiać go bez opieki. Niezawodnym sposobem, aby uniknąć ciąży, jest kastracja lub sterylizacja.

W czasie cieczki na pewno będzie Ci trudno utrzymać dom w idealnym porządku. Krwawienie z dróg rodnych na pewno zostawi ślad nie tylko na podłodze, ale także na dywanach. Podczas tego okresu warto zabezpieczyć dywany, podłogę, fotele i kanapy. Mamy nadzieję, że ten wpis przestawił Ci, jak wygląda cieczka u psa ile razy w roku i jak należy postępować.