Kot maine coon opis – wygląd i usposobienie

Maine coony to duże, czułe koty, które uwielbiają bawić się i spędzać czas ze swoimi ludźmi. Ta rasa kotów jest zwykle znana ze swoich ogromnych rozmiarów – do metra długości – ale właściciele Maine coonów znają i cenią te koty za to, że są kochającymi zwierzętami domowymi. Kot maine coon opis – Maine coony są zaskakująco popularne, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w pewnym momencie rasa ta prawie wyginęła.

Kot maine coon opis – wygląd zewnętrzny

Maine coon to największa rasa kotów domowych, a wielkość jest z pewnością jedną z jej cech fizycznych. Rozmiar typowego Maine coona ma 25-40 cm wysokości i imponujący metr długości. Te mocno zbudowane koty zwykle ważą od 8 do 18 funtów i mają muskularne ciała z szerokimi klatkami piersiowymi i solidnymi nogami.
Jakby ich solidna budowa nie wystarczała, obfite futro w sierści main coone sprawia, że ​​te majestatyczne zwierzęta wyglądają na jeszcze większe. Ich długa sierść jest jedwabista i gładka, a w okolicach ramion skraca się. Maine coony występują w różnych kolorach i wzorach. Możesz znaleźć solidne białe, kremowe, czerwone, niebieskie i czarne Maine coony, a także pręgowane, dwukolorowe, particolor, szylkretowe, cieniowane i perkalowe Maine coony.
Inne charakterystyczne cechy fizyczne to duże spiczaste uszy, często zakończone kosmykami włosów, wyraziste owalne oczy i długi, puszysty ogon.

Kot maine coon – temperament

Nie daj się zwieść ich imponującym rozmiarom — w głębi ducha Maine coony to miękkie, delikatne olbrzymy, które uwielbiają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Bardzo oczekują, że będą częścią rodziny i nie są zbytnio zainteresowani przestrzenią osobistą ani prywatnością. Te koty są zachwycone na myśl o podążaniu za tobą z pokoju do pokoju, gdy idziesz przez cały dzień.

Chociaż koty rasy Maine coon są zdecydowanie czułe i towarzyskie, zwykle nie są to koty na kolanach. Ta rasa zazwyczaj woli spędzać czas obok ciebie niż na tobie – co może być dobrą rzeczą, biorąc pod uwagę ich rozmiar.

Maine coony są niesamowicie inteligentne, lubiące zabawę i zachowają swoją kocią zabawę do późnej starości. Nie są agresywną rasą i będą tolerować podnoszenie, trzymanie i przytulanie. Te zwierzęta są przyjazne, miłe i cierpliwe w stosunku do dzieci.

Kot maine coon – potrzeby życiowe

Najważniejszą potrzebą rasy Maine Coon jest czuła, kochająca rodzina, która ma czas na zabawę i chęć włączenia tego kota we wszystkie aspekty codziennego życia. Te cierpliwe zwierzęta są dobre dla dzieci, psów i innych kotów.

Maine coony mogą być pozostawione same sobie przez pewien czas, ale nie będą z tego powodu szczęśliwi. Regularne pozostawianie tych kotów w spokoju może sprawić, że te koty będą smutne i niespokojne, więc najlepiej pasują do rodziny, która często ma co najmniej jedną lub dwie osoby w domu w ciągu dnia dla jakiegoś towarzystwa.

Większość Maine Coonów uwielbia bawić się w wodzie. To świetna wiadomość na czas kąpieli, ale oznacza to również, że pójdą za tobą pod prysznic lub będą próbować przeszkadzać podczas zmywania naczyń. Te wielkie koty są zaskakująco ciche — uwielbiają komunikować się i wokalizować swoim ludziom, ale ich miękki głos może cię zaskoczyć.

Maine coony to niesamowite zwierzęta domowe. Ci, którzy mają czas, cierpliwość i uwagę, aby poświęcić się przedstawicielowi tej rasy kotów, będą mieli trudności ze znalezieniem bardziej kochającego, uwielbiającego kociego przyjaciela.