Biegunka kota – co robić?

Biegunka to nieuformowane lub luźne wypróżnienia, zwykle o zwiększonej ilości i częstotliwości. Wynika to z szybszego przemieszczania się materiału kałowego przez jelita w połączeniu ze zmniejszonym wchłanianiem wody, składników odżywczych i elektrolitów. Biegunka nie jest chorobą, a raczej oznaką wielu różnych chorób. Przyczyn biegunki jest wiele. Biegunka może być jedynym objawem, jako jeden z kilku objawów bardziej uogólnionego problemu chorobowego lub z objawami wynikającymi z przedłużającej się lub ciężkiej biegunki.

Biegunka kota

Jeśli twój normalnie dobrze wytresowany kot nagle zaczyna mieć wypadki w domu, a stolce nie są płynne, biegunka jest oczywista. Jeśli jednak kot nadal korzysta z kuwety i zakrywa kałem lub wypróżnia się na zewnątrz, początkowo możesz nie zauważyć biegunki.
Plamy i zabrudzenia sierści wokół grzbietu u ras długowłosych są często związane z biegunką. Należy pamiętać, że u normalnych kotów występują pewne różnice w konsystencji stolca.
Zmiany w diecie mogą prowadzić do przejściowych zmian w stolcu. Jeśli częste stolce płynne lub półpłynne utrzymują się dłużej niż dwa dni, należy skonsultować się z weterynarzem. Jeśli twój kot wykazuje inne objawy choroby, nie czekaj; natychmiast zadzwoń do weterynarza.
Jeśli masz więcej niż jednego kota, ważne jest, aby spróbować ustalić, czy więcej niż jeden kot ma biegunkę.

Jakie są przyczyny biegunki?

Biegunka kota nie jest chorobą samą w sobie, ale objawem klinicznym, który może odzwierciedlać jeden lub więcej z wielu różnych problemów. Większość dotyczy pewnego stopnia zapalenia jednego lub więcej obszarów przewodu żołądkowo-jelitowego. Przewód pokarmowy to ciągła rurka, która przenosi pokarm z ust do odbytu. Czynniki zakaźne, takie jak bakterie, wirusy, kokcydia i robaki jelitowe, lub niezakaźne środki drażniące, takie jak toksyny chemiczne lub trujące rośliny, to jedne z najczęstszych przyczyn zapalenia. Nietolerancje pokarmowe lub alergie na określone składniki diety mogą być również odpowiedzialne za biegunkę.

Jak ustala się przyczynę biegunki?

Ważne jest, aby dostarczyć lekarzowi weterynarii szczegółową historię medyczną. Najlepiej byłoby napisać to w porządku chronologicznym przed udaniem się do kliniki. Podaj jak najwięcej szczegółów w dniu, w którym po raz pierwszy zauważyłeś problem i postęp objawów klinicznych. Czy nastąpiła jakaś zmiana w diecie twojego kota, na przykład nowa paczka karmy? Zwróć uwagę, jakie diety i smakołyki jadło Twoje zwierzę w ciągu ostatnich 1-2 tygodni. Zwróć uwagę na wszelkie zmiany w normalnej rutynie Twojego kota lub Twojego gospodarstwa domowego. Jak częste są stolce? Jaki jest kolor, konsystencja i zapach kału? Czy kot wykazuje jakiekolwiek inne objawy, takie jak wymioty, utrata apetytu, letarg lub utrata wagi? Aby pomóc Ci zebrać tę historię, zapoznaj się z ulotką „Kwestionariusz biegunki i lista kontrolna dla kotów”.
Lekarz weterynarii zazwyczaj poprosi Cię o przyniesienie na wizytę reprezentatywnej próbki świeżego materiału kałowego. Oprócz dokładnego badania klinicznego weterynarz może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne. W łagodnych przypadkach biegunki badania te można odroczyć, chyba że początkowe leczenie zawiedzie lub stan się pogorszy. Dogłębne testy diagnostyczne mogą obejmować próbki krwi, kału i wymazu z odbytu do badania pasożytów, testy i hodowlę DNA, radiogramy (prześwietlenia) i badanie endoskopowe.