Berneński pies pasterski informacje

Berneński pies pasterski jest niezwykle wszechstronnym psem pracującym z pól uprawnych Szwajcarii. Zostały opracowane do zaganiania bydła, ciągnięcia wozów i bycia psami stróżującymi i lojalnymi towarzyszami. Są jednym z czterech rodzajów szwajcarskich psów pasterskich i jedynym z długimi włosami. Berneński pies pasterski informacje:
Berneński pies pasterski pochodzi z kantonu Berno, stąd ich nazwa. To duża i wytrzymała rasa psów o przyjaznym i spokojnym usposobieniu, a także doskonale nadają się do zawodów w zakresie budowy, posłuszeństwa, śledzenia, pasterstwa i gokartów.
Początkującego rodzica psa może przyciągnąć przyjazne usposobienie tej rasy, inteligencja i wysoce wyszkolony charakter. Jednak nowicjusze powinni się wystrzegać. Rozmiar i wysoka energia berneńskiego psa pasterskiego mogą utrudniać obsługę. Dlatego nie doceniają bycia zamkniętym w mieszkaniach przez cały dzień. Dużo rzucają i od czasu do czasu potrzebują wycierania śliny z twarzy.

Berneński pies pasterski informacje

Psy tej rasy są świetnymi psami stróżującymi, ale oznacza to również, że mają tendencję do szczekania — głośno. Mogą chcieć ścigać mniejsze zwierzęta i bawić się brutalnie, nawet jeśli są dość delikatne, gdy są w pełni dojrzałe i odpowiednio wyszkolone.
Chociaż dla doświadczonego rodzica, który potrafi dorównać energii berneńczykowi, zapewnić otwartą przestrzeń, nadążać za pielęgnacją i poświęcić czas i wysiłek na trening, rasa ta pokaże bezwarunkową miłość i lojalność. Dobrze wyszkolony berneńczyk to doskonały towarzysz, który zachwyci całą rodzinę. Kochają dzieci, a nawet witają ciepło nowo przybyłych do domu, o ile przeszli odpowiednie szkolenie socjalizacyjne.
Niewiele jest ras o większych predyspozycjach do przyjaźni. Dlatego jeśli jesteś gotowy na wyzwanie, nigdy nie pożałujesz adopcji berneńskiego psa pasterskiego.

Berneński pies farmerski – pochodzenie

Berneński pies pasterski, pieszczotliwie nazywany Berner (i znany jako Berner Sennenhund w swojej szwajcarskiej ojczyźnie), jest natychmiast rozpoznawalny dzięki efektownej, trójkolorowej sierści i białym „krzyżowi szwajcarskiemu” na piersi. Pod tą piękną sierścią kryje się mocny pies, dobrze nadający się do ciężkiej pracy: te piękne, łagodne psy były tradycyjnie używane w Szwajcarii jako psy pasterskie i pociągowe.
Berner był pierwotnie istotną częścią życia na farmie, służąc do zaganiania bydła, ochrony rodziny i ciągnięcia wozów załadowanych towarami do sprzedaży w pobliskich wioskach. Chociaż są dobrymi, ciężko pracującymi, prawie wyginęli na początku XX wieku, kiedy inne środki transportu stały się dostępne dla rolników. Na szczęście garstka hodowców starała się zachować rasę.
Oprócz tego, że jest uderzająco przystojny, Berner ma wspaniały temperament. Są znani z tego, że są lojalni, serdeczni, chętni do pomocy i inteligentni. Łatwo je wyszkolić, jeśli dasz im czas na przeanalizowanie tego, czego od nich oczekujesz. Przede wszystkim mają beztroskie nastawienie do życia.