Pies ile trwa ciąża?

Psy są w ciąży przez około 63 dni lub dziewięć tygodni, chociaż może się to różnić o kilka dni w zależności od kilku czynników. Weterynarz będzie mógł przeprowadzić testy, aby dokładniej określić, jak daleko jest w ciąży i kiedy pies urodzi.

Pies ile trwa ciąża?

Podobnie jak w przypadku ludzi, okres ciąży psa dzielimy na trzy trymestry, z których każdy trwa około 21 dni. Chociaż u psów występują pewne zewnętrzne oznaki ciąży, trudno jest stwierdzić, czy pies jest w ciąży bez testów weterynaryjnych, zwłaszcza we wczesnych stadiach, ponieważ istnieje wiele problemów medycznych, które powodują objawy podobne do tych, które pojawiają się w czasie ciąży. Pies ile trwa ciąża, oto, co powinieneś wiedzieć.

Okres ciąży i porodu psa

Aby suka zaszła w ciążę, najpierw musi być w rui. U psów, które nie przeszły operacji sterylizacji, zdarza się to mniej więcej raz na sześć miesięcy, a cykl cieplny trwa od 18 do 21 dni. Suczka będzie podatna na samców od około dziewięciu dni cyklu i może zajść w ciążę w dowolnym momencie w ciągu następnych trzech do jedenastu dni.
Hodowcy śledzą te cykle i przeprowadzają testy, aby określić optymalny czas hodowli. Kiedy pies zachodzi w ciążę, embriony zaczynają podróżować przez róg macicy około siódmego dnia. W dniu 16 zarodki zagnieżdżają się w wyściółce macicy, a do dnia 22 zaczynają się formować płody.
Od około 28. do 30. dnia weterynarz będzie mógł zobaczyć bicie serca płodów za pomocą USG. Powieki szczeniąt zaczynają się formować około 32 dnia. Palce u nóg tworzą się około 35 dnia, pazury pojawiają się około 40 dnia, a sierść i szkielet około 45 dnia. Po 50 dniu weterynarz może wykonać prześwietlenie, aby zobaczyć szkielety szczeniąt i dokładnie policzyć, ile można się spodziewać w miocie. Około 58. dnia szczenięta powinny być w pełni uformowane.

Mama znajdzie gniazdo i zacznie rodzić

Matka zacznie szukać miejsca do gniazdowania i rodzenia, gdy szczenięta w pełni się uformują. Poród powinien rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech do czterech dni.
Poród odbywa się w trzech etapach i weterynarz lub ktoś z doświadczeniem powinien nadzorować, ponieważ mogą wystąpić komplikacje.
Pierwszy etap porodu trwa od około dwunastu do 24 godzin. W tym czasie w macicy zaczynają się skurcze, ale może nie być jeszcze żadnych zewnętrznych oznak skurczów. Matka może wydawać się niespokojna, odmawiać jedzenia, wymiotować, dyszeć lub wykazywać inne oznaki rozpoczęcia porodu.
Pies-matka rodzi swoje szczenięta w drugiej fazie porodu, która może trwać do 24 godzin. Zazwyczaj pies-matka rodzi szczeniaka co 30-60 minut, ale nie powinno to trwać dłużej niż dwie godziny. Pomocne jest poleganie na zdjęciach rentgenowskich weterynarza, aby poznać liczbę spodziewanych szczeniąt, aby było jasne, kiedy drugi etap jest zakończony.
Trzeci etap porodu ma miejsce, gdy pojawia się łożysko i prawdopodobnie nastąpi mniej więcej w tym samym czasie, co etap drugi. Trzeci etap jest zakończony po dostarczeniu ostatniego łożyska i powinien zostać zakończony wkrótce po zakończeniu etapu drugiego.