Przebarwienia u maltańczyka

Jest wielu właścicieli, którzy są zaniepokojeni albo maltańskimi obszarami czarnych plam na różnych częściach ciała, albo tymi, którzy zauważyli, że formalnie ciemniejsze obszary stają się ciemniejsze lub większe. Jak wyglądają przebarwienia u maltańczyka?

Przebarwienia u maltańczyka – obszary, które powinny być czarne

Jedną z najbardziej pożądanych cech rasy maltańskiej jest cudowna przeciwstawność czystej białej sierści i głębokich, ciemnych czarnych punktów i aureoli. Te obszary „powinny” być czarne:

  • Obręcze oczu
  • Nos
  • Usta
  • Ochraniacze na łapy

Maltańczyk powinien mieć te obszary skóry w głębokim, ciemnym kolorze czarnym. Czerń otaczająca oczy nazywana jest aureolą. Nos powinien być głęboką czerń bez jaśniejszych przebarwień. Opuszki łap i usta również powinny być czarne.

Aby to zrozumieć, musimy najpierw przyjrzeć się elementowi pigmentowanej skóry bez pigmentu VS. W przypadku psów, jeśli skóra ma inny kolor niż biały, szczeniak lub pies ma pigmentowaną skórę.

Nie wszystkie maltańczyki mają niepigmentowaną skórę. Nie musi to koniecznie oznaczać, że skóra jest czarna; może mieć jasnożółty lub jasnobrązowy odcień. Może to nie być zauważalne, jeśli nie uniesiesz wszystkich części włosów i nie sprawdzisz skóry w odpowiednich warunkach oświetleniowych.

Ta lekko pigmentowana skóra może stać się czarna

W większości przypadków, gdy maltański szczeniak lub pies ma czarną skórę, jest to kwestia zabarwienia tych obszarów – czy są to małe piegi, czy duże plamy, które wcześniej były cytrynowe lub podpalane – zmieniając kolor z jaśniejszego na ciemniejszy czarny kolor.

Dlatego zwykle nie chodzi o to, że niepigmentowana (biała) skóra nagle zmienia się w czarną; zamiast tego jest cytrynowa lub jasnobrązowa (której być może nigdy nie zauważyłeś, ponieważ jest bardzo jasna) już pigmentowana skóra ciemniejąca do czerni.

A jeśli tak się stanie, zwykle dzieje się tak, gdy maltańczyk dojrzewa

Może się to zdarzyć w każdym wieku; u młodego szczeniaka mogą pojawić się czarne plamki lub u starszego, starszego psa. Chociaż generalnie to właściciele maltańskich psów w wieku od 1 do 2 lat zaczynają zauważać tę zmianę.

W wielu przypadkach po raz pierwszy zauważa się to podczas kąpieli, gdy płaszcz jest mokry i może być dość niepokojący, jeśli właściciel nie wie, że (w większości przypadków) nie jest to strasznie rzadkie (ale można temu zapobiec lub odwrócić).

Jeśli chodzi o skórę pod sierścią, na której pojawiają się czarne plamki, element ten nie jest ani wadliwy, ani preferowany na większości aren pokazowych; chociaż niektórzy uważają, że czarna pigmentacja skóry (nie wynikająca z żadnego problemu zdrowotnego) jest dobrą oznaką silnej pigmentacji, która służy jedynie wzmocnieniu pożądanych czarnych punktów i aureoli, jak wspomniano powyżej. Przykładem tego, jak to może działać, jest to, że niektórzy właściciele/opiekunowie mogą (nieuczciwie) przyciemnić obwódki oczu za pomocą konturówki i podczas gdy profesjonalny sędzia może to szybko zauważyć, odsuwając włosy na bok z tyłu i widząc czarną pigmentację pomaga potwierdzić i określić ilościowo istnienie prawdziwych, czarnych punktów.