Koty biało rude – co odpowiada za kolor sierści?

Zawirowane, cętkowane, czarujące pręgowane koty mają charakterystyczny, rozpoznawalny wzór sierści, niezależnie od rasy. Chociaż Twój kot może wyglądać na jednolicie pomarańczowy, nadal jest pręgowany. Podobnie jak same koty, genetyka kotów nie zawsze jest prosta i jednoznaczna. Koty biało rude i rude – co sprawia, że mają taki kolor sierści?

Wzory pręgowane

Koty pręgowane to po prostu koty z białymi paskami i jakimś innym kolorem. Pomarańczowe tabby, zwane również czerwonymi lub imbirowymi, są białe z dowolnym odcieniem pomarańczy, od najjaśniejszego kremowego do najgłębszej czerwieni. Oznaczenia pręgowane występują w czterech rozpoznawalnych wzorach (klasyczny, makrela, cętkowany i kleszczowy), ale wszystkie mają typową pręgowaną literę „M” na czole. Czasami do listy dodawany jest łatany pręgowany kot — jest to szylkretowy kot z łatami w pręgowane paski.

Koty biało rude i rude

Gen pomarańczowy ma dwa allele – dominujący (O) i recesywny (o). Dominujący gen koloru pomarańczowego w rzeczywistości zamaskuje geny czarne i brązowe i zamieni je na pomarańczowy! Jeśli kot dziedziczy również gen pręgowany, będzie wyglądał jak pomarańczowy pręgowany. Jeśli nie ma genu pręgowania, będzie wyglądał jak jednolity pomarańczowy kot, ale przyjrzyj się uważnie – gdzieś zobaczysz słabe paski. Czasami te słabe paski, zwane duchami, będą bardziej widoczne u kociąt. Zobaczysz też klasyczne „M” na czole kotka.

Samiec czy samica?

Gen koloru pomarańczowego jest przenoszony na chromosomie X, co powoduje, że jest on powiązany z płcią. Oznacza to, że samce muszą mieć tylko jeden egzemplarz, aby był pomarańczowy. Samice muszą mieć dwie kopie, aby były pomarańczowe. Tak więc, podczas gdy samice kotów pomarańczowych nie są rzadkie, są one równie prawdopodobne, że odziedziczą geny innych kolorów, czyniąc je szylkretami lub połatanymi pręgami. Około 75 procent pomarańczowych pręgowanych to samce.

Gen pręgowany

Za wzór tabby odpowiada gen agouti. Gen agouti może być również dominujący lub recesywny – jeśli jest dominujący, ujawnia wzór tabby, podczas gdy allel recesywny temu zapobiega. Koty o jednolitym kolorze mają dwa geny recesywne (aa), ukrywające wzór pręgowany. Ale dominujący gen koloru pomarańczowego (O) tłumi aa, więc nie ma czegoś takiego jak jednolity pomarańczowy kot!

Istnieją trzy allele dla genu pręgowania, które kontrolują wzór sierści – makrela, kleszcz lub klasyczny wzór wiru. Uważa się, że jest genem odziedziczonym po dzikim przodku twojego domowego ukochanego i zapewnia dobry kamuflaż w wysokich trawach, pozwalając mu w ten sposób podkraść się do swojej ofiary.

Wiele pomarańczowych pręgowanych ma małe czarne piegi na nosie i ustach.
Rude koty nie tylko mają doskonale nadające się do całowania różowe nosy, ale mogą również rozwinąć urocze małe piegi! Te piegi zwykle rozwijają się wokół dziąseł, ust lub okolicy nosa i mogą pojawiać się przez całe życie. Te piegi są spowodowane przez łagodną genetykę zwaną soczewicą, która zwiększa liczbę komórek produkujących pigment (melanocytów naskórka) wokół ust, nosa i oczu, co skutkuje tymi małymi czarnymi piegami. Są jak małe kropelki radości! Te piegi są zwykle nieszkodliwe, ale każda zmiana rozmiaru lub pigmentacji powinna być sprawdzona przez weterynarza.