Pies przewodnik niewidomych – czym się cechuje?

Psy przewodnicy odgrywają kluczową rolę w życiu wielu niewidomych. Poza towarzystwem, które zapewnia przeciętny pies, psy przewodnicy zapewniają swoim panom szczególny dar niezależności, pozwalając im prowadzić normalne, produktywne życie.

Każdy, kto widział psa przewodnika w akcji, nie może nie zauważyć specjalnego zestawu umiejętności, jaki posiada, ale jak właściciele starają się zdobyć psy przewodnika? Jaki rodzaj treningu przechodzą psy, aby zostać psem przewodnikiem?  Czym cechuje się pies przewodnik niewidomych?

Pies przewodnik niewidomych – szkoła

Większość szkół psów przewodników to organizacje non-profit, które dostarczają swoje psy po niewielkich lub bezpłatnych kosztach. Większość z tych organizacji nie tylko szkoli psy, ale zajmuje się wszystkim, od hodowli i umieszczania emerytowanych psów w domach na zawsze, po szkolenie przewodników (właścicieli) w zakresie pracy z psem-opiekunem.

Cechy psów przewodników

Większość szkół psów przewodników używa owczarków niemieckich, labradorów i golden retrieverów, ponieważ takie rasy są dość inteligentne, posłuszne i przyjazne. Chociaż psy są starannie hodowane, nie każde szczenię jest wybierane jako wybór miotu.

Psy służbowe powinny posiadać wiele cech, w tym inteligencję, posłuszeństwo, dobrą pamięć, dbałość o otoczenie, chęć do nauki i zdolność koncentracji. Jeśli pies wykazuje oznaki agresji, nerwowości lub reaguje negatywnie na inne zwierzęta, pies zostanie wykluczony z programu.

Proces szkolenia

Szkoły psów przewodników pracują ze starannie dobranymi i doskonale wyszkolonymi hodowcami szczeniąt, którzy szkolą je na wczesnych etapach ich życia. Hodowcy zapewniają, że są pod dobrą opieką, uspołecznione i przyzwyczajone do podstawowych poleceń, aby prawidłowo siedzieć, stać i chodzić na smyczy. Kiedy szczeniak jest gotowy do rozpoczęcia szkolenia (zwykle po 14 miesiącach), pies wraca do szkoły dla psów i rozpoczyna formalny program szkolenia, pod warunkiem, że spełnia odpowiednie kryteria. Ponownie, nie wszystkie szczenięta przechodzą zbiórkę, a 50 procent psów zostaje w tym momencie odciętych.

Oficjalne szkolenie psów przewodników trwa około czterech miesięcy. Podobnie jak tradycyjne szkolenie posłuszeństwa, psy przewodnicy są szkoleni w systemie nagród, aby zachęcić do dobrego zachowania. Trenerzy psów przewodników skupiają się na pochwale jako nagrodzie zamiast smakołyków, ponieważ mogą one prowadzić do rozproszenia uwagi psa przy jedzeniu.

Oprócz podstaw, psy przewodnicy muszą nauczyć się, jak skutecznie:

  • Poprowadzić przewodnika w linii prostej od punktu A do punktu B
  • Zatrzymać się na schodach, krawężnikach i innych przeszkodach
  • Zatrzymać się i omijać przeszkody zarówno na ich ścieżce, jak i nad głową
  • Ocenić potencjalne niebezpieczeństwa przed przejściem przez ulicę

 

Jak pies przewodnik niewidomych jest sparowany z przewodnikiem

Gdy pies przewodnik pomyślnie przejdzie przez proces szkolenia, jest gotowy do dopasowania do nowego pana. Ten etap procesu skupia się na nowym właścicielu psa przewodnika. Zanim pies przewodnik zostanie umieszczony z przewodnikiem, osoba musi wypełnić wniosek, który ocenia jej styl życia i potrzeby, a następnie spotkać się z instruktorem. Aby zapewnić sukces, pies przewodnik i przewodnik są dobierani w zależności od potrzeb i osobowości.

Na tym etapie przewodnik przejdzie program szkoleniowy, który pomoże mu zapoznać się z nowym psem przewodnikiem. Jeśli jest to ich pierwszy pies, opiekunowie przejdą czterotygodniowy program szkoleniowy i będą musieli przejść kolejny trzytygodniowy program za każdym razem, gdy otrzymają nowego psa przewodnika.

Jak widać, proces wychowania, szkolenia i pozyskania psa przewodnika jest bardzo rozbudowany. Podczas gdy psy służbowe ciężko pracują, aby pomóc swoim przewodnikom, mogą cieszyć się niesamowitą zaletą, której większość psów nigdy nie doświadcza: zdolnością chodzenia obok swojego przewodnika przez całe życie i naprawdę stania się „najlepszym przyjacielem człowieka”.