Bernardyn pies pasterski

Popkultura wykreowała w nas wyobrażenie o rasie Bernardyna jako jednego z największych i najcięższych, ale nie tylko. To psy pasterskie, które pomagały, chociażby zmarzniętym amatorom górskich szlaków. Znane są też z takich filmów jak “Beethoven”, który dorastał w otoczeniu rodziny z dziećmi, pokazując jego cierpliwość i troskliwość. Jaki jest naprawdę bernardyn? Zastanawiasz się bernardyn ile żyje? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.

Kilka słów o rasie

Bernardyn to rasa, która wywodzi się ze Szwajcarii. Posiada on dużo cierpliwości i ma przyjazny stosunek do ludzi. Często wybierany jest spośród innych ras, jeśli mamy dzieci. Bernardyny w swojej klasyfikacji FCI zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa to sznaucery, molosy, pinczery i szwajcarskie psy do bydła. Druga grupa to molosy. Początki rasy nie są nam do końca znane, ale jedna z legend głosi, że Rzymianie wybrali się w podróż w Alpy. Zabrali ze sobą mastify. W wyniku krzyżówki z alpejskimi psami i panującym tam klimatem wytworzyły się dwie grupy ras. Nazwa bernardyn wzięła się od klasztoru św. Bernarda, gdzie były hodowane przez wiele lat. Tak jak zostało to przedstawione w popkulturze, psy te były wykorzystywane w roli górskiego przewodnika czy odnajdowania zagubionych pielgrzymów. Dziś bernardyny odgrywają rolę towarzysza lub psa stróżującego. A bernardyn ile żyje? Zwykle 8-10 lat, wszystko zależy od prowadzonego trybu życia.

Sylwetka bernardyna

Bernardyn to duży pies, dlatego często decydujemy się na niego, mając gospodarstwo. Dojrzały osobnik może osiągać nawet 90 centymetrów, a jego waga do 90 kilogramów. O bernardynie można powiedzieć, że charakteryzuje go wierność i oddanie ludzkiej rodzinie. Bernardyn jest idealnym psem stróżującym, jest cierpliwy i uważny. Należy pamiętać o tym, aby nie zmuszać go do wzmożonej aktywności. Warto wypełniać jego czas zabawami i zatroszczyć się o jego zdrowie, ponieważ ta rasa zmaga się z problemami z układem pokarmowym. Bernardynowi powinna zostać podana karma wysokiej jakości, aby uniknąć problemów ze stawami czy zapalenia powieki. Pielęgnacja powinna być skupiona na regularnym szczotkowaniu sierści. Bernardyn, który się przywiąże do danej rodziny i nie ma skłonności do ucieczek, ale może coś go przestraszyć. Warto na wszelki wypadek założyć mu obrożę z adresem.

Bernardyny to cierpliwe i opiekuńcze psy, które odnajdą się nawet w licznej rodzinie. Przygarnięcie go pod swój dach będzie najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Będzie dobrym towarzyszem nie tylko zabaw, ale słodkiego leniuchowania.