Guinea pig jako zwierzę terapeutyczne: Korzyści dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego

Guinea pig jako zwierzę terapeutyczne: Korzyści dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego

Guinea pig, znany także pod nazwą świnka morska, to niewielkie zwierzę, które coraz częściej wykorzystywane jest w terapii. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie korzyści może przynieść obcowanie z tymi zwierzętami w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi oraz emocjonalnymi.

Zwierzęta terapeutyczne – czym są?

Zwierzęta terapeutyczne to zwierzęta, które zostały specjalnie wyszkolone w celu pomocy ludziom z różnych schorzeniami psychicznymi oraz emocjonalnymi. Warto wiedzieć, że takie zwierzęta posiadają określone certyfikaty, które pozwalają im na udział w różnego rodzaju terapiach. W Korei Południowej, Szwajcarii czy Austrii istnieją już specjalne ośrodki, w których można spotkać takie zwierzęta.

Korzyści zdrowotne obcowania z gunea pig

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że małe świnki morskie nie są w stanie przynieść zbyt wiele korzyści w przypadku osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego czy emocjonalnego, to jednak wcale tak nie jest. Oto kilka z korzyści:

  1. Odpowiedzialność
    Za opiekę nad zwierzęciem terapeutycznym zawsze odpowiada człowiek. W związku z tym, osoby, które obcują z gunea pig, uczą się, jaka jest odpowiedzialność za inną istotę żyjącą.

  2. Uspokojenie
    Obcowanie z małymi i spokojnymi zwierzętami jak gunea pig, pozwala na redukcję poziomu stresu, a także wywołuje uczucie ukojenia.

  3. Rozluźnienie mięśni
    Niektóre osoby, które borykają się z zaburzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi, często mają problemy z napięciem mięśniowym. Obcowanie z gunea pig może pomóc w rozluźnieniu mięśni.

  4. Budowanie relacji
    Zdrowe relacje z bliskimi osobami, to jedna z ważniejszych rzeczy w życiu. Obcowanie z gunea pig może pomóc w budowaniu takich relacji.

  5. Lepsze samopoczucie
    Niektórzy badacze są zdania, że obcowanie z gunea pig, pozytywnie wpływa na poziom serotoniny w organizmie, co przyczynia się do poprawy samopoczucia.

Jak wygląda terapia z udziałem guinea pig?

Terapia z udziałem guinea pig wygląda inaczej niż w przypadku innych zwierząt. W większości przypadków, terapeuci umieszczają zwierzęta na kolanach u swoich pacjentów, a następnie prowadzą różnego rodzaju rozmowy. W związku z tym, że guinea pig jest zwierzęciem dość spokojnym i przyjaznym dla ludzi, większość pacjentów czuje się w ich towarzystwie swobodnie.

Jakie zwierzęta mogą pełnić funkcję zwierząt terapeutycznych?

Choć guinea pig jest coraz częściej wykorzystywany w terapii, to warto zauważyć, że nie jest to jedyny gatunek, który może pełnić rolę zwierzęcia terapeutycznego. Wśród innych gatunków wartych uwagi możemy wymienić między innymi psy czy koty.

Podsumowanie

Obcowanie z guinea pig może przynieść wiele korzyści osobom z różnego rodzaju schorzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi. Zalety takiej terapii to między innymi redukcja stresu oraz napięcia mięśniowego, budowanie relacji oraz poprawa samopoczucia. Warto zaznaczyć, że guinea pig to tylko jedno z wielu zwierząt, które mogą pełnić funkcję zwierząt terapeutycznych.