Hodowcy czasami spotykają się z czerwonymi oczami u królika. Nie oznacza to nic dobrego, a powikłania mogą być straszne. Warto wiedzieć, kiedy czerwone oczy u królika to normalna sytuacja, a kiedy to patologia. Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.
Normalny objaw czerwonych oczu
Czerwone oczy mają króliki albinosy i to jest u nich normalna sytuacja. Białe króliki mają czerwone oczy od zawsze. Biel to po prostu brak pigmentu, za którego produkcję jest odpowiedzialny gen, który z jakiegoś konkretnego powodu nie radzi sobie ze swoimi obowiązkami. Z tego też powodu albinosom brakuje koloru oczu, stąd czerwone oczy u królika. Tęczówka u nich jest bezbarwna, w wyniku czego widać tylko naczynia krwionośne. Białe króliki mogą też mieć różowe oczy. Chociaż oczy albinosów wyglądają dziwnie, bo albinizm nie zaliczamy do chorób.
Czerwony kolor oczu jako objaw choroby
Czerwone oczy u królika mogą też być objawem choroby. Kiedy królik nie był albinosem, a jego oczy nagle z jakiegoś powodu są czerwone, to powinno nam się wtedy zapalić lampka ostrzegawcza. Czerwony kolor wiązany jest często z problemami z oczami, zwykle alergii. Może to być także efekt poważniejszego urazu. Czerwone oczy u królika mogą też być objawem zapalenia spojówek. Dzieje się tak, kiedy do oczu królika dostaną się zanieczyszczenia, wniknie patogenna mikroflora czy jest to spowodowane niedożywieniem (brakująca ilość karotenu). Aby do tego nie dopuścić, to należy trzymać klatkę w czystości. Warto także usunąć wszystkie przedmioty z klatki, którymi królik może się zranić. Zadbaj o zbilansowaną dietę królika. W przypadku, kiedy królik będzie chory, należy go wyizolować od reszty królików. Oczy należy przepłukać środkiem antyseptycznym i natychmiast udać się do weterynarza. Za każdym razem, kiedy martwi Cię stan swoich królików, powinieneś skorzystać z konsultacji.
Jak zapobiegać chorobom oczu?
Nie wszystkie choroby będą łatwe do wyleczenia, ale skutecznie można nim zapobiegać. Kiedy podejrzewasz, że Twój królik ma czerwone oczy, powinieneś codziennie czyścić klatkę i ją dezynfekować. Oprócz klatki warto wysprzątać pomieszczenie, w którym znajduje się królik. Badania profilaktyczne należy przeprowadzać nie tylko na starszych królikach, ale także tych nowo narodzonych. Młode powinny zostać przebadane, zanim zostaną oddane ich matce. Nowe króliki powinny być izolowane przez około 3 tygodnie. Koniecznie zadbaj o środowisko, w którym żyją króliki. Infekcje wirusowe są na tyle groźne, że mogą się przenosić dalej. Właściwa opieka i troska to główne czynniki do zachowania dobrego zdrowia wśród królików.