Życie człowieka to tylko chwila, w przeciwieństwie do zwierząt, które żyją bardzo długo. Jakie są najdłużej żyjące zwierzęta na świecie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Ile żyją zwierzęta?
Matka natura z pewnością nie była sprawiedliwa podczas dzielenia czasu, który ma do przeżycia dany gatunek. Niektóre zwierzęta żyją tylko jeden dzień. Przykładem takiego zwierzęcia, a dokładniej owada są jętki. Chociaż żyją bardzo krótko, to ich okres życia jako larwa może wynosić kilka lat. Pszczoła miodna może żyć kilka tygodni. Kilkadziesiąt lat mogą żyć papugi, ale to zależy od ich gatunku. Znajdą się też organizmy, które będą żyły kilka tysięcy lat. Najdłużej żyjące zwierzęta na świecie to między innymi żółw olbrzymi, rekin polarny czy wieloryb grenlandzki.
Żółw olbrzymi
Znany człowiekowi żółw olbrzymi dożył 150 lat. Długość skorupy w dorosłym życiu może przekroczyć 120 centymetrów! Jego średnia waga to 250 kilogramów, czyli dużo ponad przeciętną wagę człowieka. Te olbrzymy można spotkać w okolicach Zanzibaru. Żółw jest przeważnie roślinożerny, chociaż zdarza mu się zjadać małe bezkręgowce. Żółwie trzymane w niewoli lubią owoce i warzywa. Dorosły osobnik potrafi zjeść 25 kilogramów pożywienia w ciągu doby.
Żółw słoniowy
Kolejne miejsce w rankingu także przypadło żółwiowi, ale tym razem słoniowemu. Niektóre źródła mówią o tym, że najstarszy żółw słoniowy był w stanie dożyć 177 lat. Środowisko, w którym żyją gigantyczne żółwie, są wyspy Galapagos. Rozmiar żółwia słoniowego osiąga nawet do 187 centymetrów i wagę 300 kilogramów. Jego cechą charakterystyczną jest długa szyja, której używa, aby dosięgnąć pokarm. Szyja także zwiększa jego szanse na przetrwanie, głównie ze względu na wyprawę przez wodę.
Wieloryb grenlandzki
Przyjrzyjmy się długości życia ssaków, a dokładniej wielorybowi grenlandzkiemu. Jego naturalne środowisko to oczywiście woda, a dokładniej wody arktyki i subarktyki. Mierzy on 16 metrów długości i waży 75 ton. Jego okres życia może się wydłużyć nawet do 120 lat. Zimne wody arktyki przekładają się na obniżenie temperatury ciała i spowolnienia metabolizmu, co za tym idzie, także procesu starzenia komórek.
Rekin polarny
Pora na jednego w najdłużej żyjących kręgowców. Według badawczy, samica rekina polarnego osiągnęła magiczny wiek 392 lat! Naturalne środowisko rekina polarnego to wody Atlantyku, Ocean Arktyczny oraz Morze Białe. Rekiny polarne znajdują się na głębokości ok. 1200 m, a czasami schodzą jeszcze głębiej. Rekiny polarne mogą mieć długość 4,8 m. Jego dieta składa się głównie z innych ryb, ale niektóre osobniki żywią się większą zwierzyną.