Suka, która ma owulację i jest gotowa do rozmnażania, jest powszechnie określana jako „w rui”. Oto, co powinieneś wiedzieć o cyklu cieplnym psa.
Jeśli twoja słodka mała dziewczynka nie została jeszcze wysterylizowana, nie daj się zaskoczyć, jeśli dostanie cieczki. Powinieneś wiedzieć o cyklu cieplnym u samic psów, zwanym ruią – w tym o objawach rui u psa i o tym, jak długo pies pozostaje w rui. Ale ile trwa cieczka u maltańczyka?
Ile trwa cieczka u maltańczyka?
Ten okres płodności i rozrodu może stać się faktem dla Twojego psa w zaskakująco młodym wieku. Czas pierwszej rui różni się w zależności od wielkości psa. Może to być już 6 miesięcy.
Etap 1: Znaki, że pies jest w rui
Pierwszymi oznakami rui u psa jest obrzęk sromu i jaskrawoczerwona, krwawa wydzielina. Będzie dużo lizania. Pies w rui może krwawić przez około 7 do 10 dni. Podczas tego pierwszego etapu cyklu rozrodczego samica nie zaakceptuje samca.
Etap 2: Kiedy Twój pies może zajść w ciążę
Po ustaniu krwawienia rozpoczyna się drugi etap cyklu rujowego psa. Wiele osób popełnia błąd, myśląc, że ruja u ich psa ma miejsce w tym momencie, ale ten drugi etap to w rzeczywistości moment, w którym pies może zajść w ciążę. Na tym etapie, kiedy krew się skończy, zaakceptuje samca. To trwa przez dodatkowe 7 do 10 dni. Na tym etapie srom stanie się miękki i powiększony.
Etap 3: Koniec cyklu rujowego psa
Ostatnie 7 do 10 dni to ostatni etap cyklu rujowego. Obejmuje ponowny obrzęk sromu i różową wydzielinę, ale nie zaakceptuje samca. Gdy ten ostatni etap się kończy, srom powraca do normy, a wydzielina zwęża się.
Więc jak długo pies pozostaje w rui? Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że cykl rujowy Twojego psa może trwać cały miesiąc! To pełne 30 dni, kiedy samica powinna być zamknięta, a nie sama na zewnątrz.
Jeśli twój pies jest w rui i nie chcesz, aby zaszła w ciążę, powinieneś bardzo uważać, aby w tym czasie trzymać ją z dala od nienaruszonych samców. Cieczka zarówno dla samców, jak i samic, jest bardzo intensywna i instynktowna. Przedzierają się przez płoty i budy, a wiadomo, że wybijają okna i żują lub przekopują się przez drzwi, żeby się spotkać. To silny impuls.
Jak często występuje cieczka?
Cykl rujowy psa powtarza się mniej więcej co 6 miesięcy w przypadku niewysterylizowanych samic psów do 8-10 roku życia. Wydaje się, że preferują wiosnę i jesień – kiedy dni się wydłużają, a potem zaczyna robić się chłodniej. Pierwszy cykl będzie lekki i właściciele mogą pomyśleć, że to proste! Nie ma sprawy. Ale kiedy nadchodzi drugi cykl, to będzie gorzej.
Sterylizacja
Wysterylizowanie suki oznacza, że w ogóle nie doświadczy ona rui ani ciąży. Jeśli twoje szczenię wpadnie w ruję przed wykastrowaniem, skonsultuj się ze swoim weterynarzem w sprawie najlepszego czasu na operację. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest spryskać psa, zanim nastąpi pierwsza ruja psa (już w wieku ośmiu tygodni), ale procedurę można wykonać po zakończeniu pierwszej rui.