Sterylizacja psów jest wykonywana ze względu na problem z bezdomnością, gdzie nikt nie nadzoruje rozmnażania psów czy też w przypadku, kiedy u psa zaobserwowano dziwne zachowania. Warto odróżnić tu dwa zabiegi między sobą, a mianowicie kastrację i sterylizację. Zabieg kastracji polega na trwałym usunięciu gonad, a sterylizacja polega na podwiązaniu nasieniowodów samca i przecięciu nasieniowodów u suczki. Jak to wpływa na psychikę psa? Czy jest to idealny sposób na agresywne zachowania? Dowiesz się tego w dzisiejszym wpisie.
Czym jest sterylizacja?
Sterylizacja jest rutynowym zabiegiem, podczas którego pies zostanie znieczulony. Po zabiegu pies dostaje środek przeciwbólowy, aby wyeliminować ból w tym miejscu. Dla samców ten zabieg jest mniej skomplikowany, dlatego dużo czasu należy poświęcić suczce, aby doszła do siebie. Sterylizacja psów i suczek nie jest konieczna, ale daje wiele korzyści. Między innymi brak podatności na choroby płciowe czy stabilność emocjonalna. Często suczki podczas okresu rozrodczego mogą nie być sobą, co za tym idzie, często mogą być agresywne. Zastanawiamy się, czy suka po sterylizacji jest spokojniejsza i czy to w ogóle jest możliwe. Sterylizacja może też mieć wpływ na zmniejszenie wystąpienia guza gruczołu mlekowego, ale także raka szyjki macicy czy raka jajników. Pozwala też uniknąć nieplanowanej ciąży, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy zainteresowanie rozmnażaniem psa lub gdy nie mamy do tego warunków.
Jak zadbać o sukę po zabiegu?
Sterylizacja dla suczek czasami może być ciężkim doświadczeniem. Warto być koło niej, jakby czegoś potrzebowała. Posiłek, który zostanie podany jakiś czas po zabiegu, powinien być lekkostrawny. Suczce trzeba podawać leki, które pozwolą jej dojść do siebie po zabiegu sterylizacji. Zapoznaj się z instrukcją ich podawania i trzymaj się tych zasad. Trzeba także regularnie sprawdzać, czy rana powstała po zabiegu sterylizacji goi się prawidłowo. Suczka przez pewien czas będzie musiała nosić kołnierz, aby nie gryźć szwów i nie lizać rany. Proces gojenia wymaga czasu, dlatego warto go spędzić z suczką i kontrolować na bieżąco, czy z raną wszystko jest w porządku. W przypadku, gdy rana nie goi się prawidłowo, to trzeba zgłosić się do weterynarza. Zastanawiamy się, czy suka po sterylizacji jest spokojniejsza. Niestety trzeba powiedzieć, że z powodu gojącej się rany może być niespokojna. Czasami wiąże się to ze wzrostem wagi suczki. Z czasem suczka będzie zachowywała się normalnie i będzie można zauważyć, że jest dużo spokojniejsza.