Chomiki, zwane również nocnymi markami i odludkami, są zwierzętami małych rozmiarów o słodkim wyglądzie. Uwielbiają buszować w trocinach i hałasować o godzinach, w których większość ludzi śpi, za to w dzień odpoczywają. Większość chomików nie jest otwarta na ludzi, nie lubią być brane na rękę i przytulane, zamiast tego wybierają samotną zabawę na kołowrotku, bądź robiąc tunele w trocinach. Jednakże z dużą dozą cierpliwości można nauczyć chomika, aby jadł z naszej ręki, bądź dał się pogłaskać. Chomik na pewno będzie świetnym zwierzątkiem dla osoby, preferującej obserwację pupila podczas zabawy, i której nie będzie przeszkadzać hałas w nocy.
Chomika można nabyć w dość niskiej cenie, w porównaniu do innych zwierząt. Na niską cenę wpływa głównie krótka żywotność tych gryzoni, zależnie od gatunku żyją od dwóch do czterech lat. Do tej ceny należy doliczyć koszta klatki i jej wyposażenia, za co przyjdzie nam zapłacić około dwustu złotych. Nie możemy również zapomnieć o regularnej wymianie ściółki i ewentualnych wizytach u weterynarza.
W Polsce najczęściej spotykanymi rodzajami chomików są dżungarski i syryjski. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich cena jest niska i nie są trudne do oswojenia. Nie wymagają też rozbudowanego planu żywieniowego.
Rodzaje chomików:
Chomik syryjski
Jest jednym z najpopularniejszych gatunków chomików. Osiąga około siedemnastu centymetrów długości. Ma słaby wzrok, lecz świetny słuch i węch. Ma krótkowłosą sierść, w kolorze białym, czarnym, szarym, kremowym, bądź brązowym. Chomika syryjskiego dostaniemy w cenie od dwudziestu złotych, a jego długość życia wynosi od dwóch do trzech lat.
Chomik dżungarski
Jest trzy razy mniejszy od chomika syryjskiego osiąga około dziesięciu centymetrów długości. Posiada bardzo krótki ogonek i sierść w kolorze czarnym, szarym, brązowym, a nawet białym. Sympatyczny i przyjazny, dlatego można go łączyć z innymi chomikami tego samego gatunku w jednej klatce. Cena za jednego osobnika wynosi około piętnastu złotych. Chomiki dżungarskie żyją około dwóch i pół roku.
Chomik chiński
Chomik chiński w Polsce cieszy się dużo mniejszą popularnością niż chomik dżungarski, czy syryjski. Osiąga około jedenastu centymetrów. Mały chomik chiński ma gęstą, szarą sierść, a dorosły osobnik zmienia jej kolor na brązowy. Jest lekki i delikatny, należy na niego uważać podczas zabawy. Chomik chiński potrafi osiągnąć nawet cztery lata życia.
Chomik Campbella
Ciekawy rodzaj chomika, pojawiający się w odmianie albinotycznej, z białą sierścią i czerwonymi oczami. Jednakże jego podstawowym ubarwieniem jest piaskowe umaszczenie, z czarną pręgą biegnącą wzdłuż grzbietu. Osiąga około dziewięciu centymetrów długości, jest lekki i kruchy. Jest trudny do oswojenia, ma tendencję do bycia niespokojnym i płochliwym. Samice mogą przejawiać nawet skłonności do agresji.
Co jedzą chomiki?
Chomikom do jedzenia głównie podaje się gotowe karmy ze sklepów zoologicznych. Możemy do nich dodać świeże warzywa i owoce, takie jak: marchew, jabłka, maliny, banany ogórki, czy seler. Poza tym ważne jest ścieranie ząbków chomika, podając mu do jedzenia twarde produkty, na przykład kolbę kukurydzy. Serek twarogowy, podawany dwa razy w tygodniu zapewni odpowiednią ilość białka w diecie chomika.