Ile trwa cieczka u psa?

Cieczka może być trudnym okresem dla suczki. Dlatego wielu opiekunów psów zastanawia się, czym jest cieczka u psa co to i z czym to się wiąże. Cieczka to okres, który jest trudny nie tylko dla suczki, ale także dla jej opiekuna. Cieczka pojawia się w okresie dojrzewania i podzielić można ją na dwie fazy: proestrus i estrus. Najważniejsze jest, aby w tym okresie zapewnić naszemu pupilowi dużo komfortu i spokoju. Jak pomóc suczce w tym trudnym okresie dowiesz się z tego wpisu.

Dojrzewanie płciowe u psa

Pierwsza cieczka pojawia się u psa, u którego zaczyna się okres dojrzewania. Mniejsze rasy dojrzewają szybciej, a te większe nieco później. Pierwsza faza jest nazywana proestrus, która przygotowuje organizm do rozmnażania. Ten okres trwa do 10 dni i w tym czasie suczka odnosi się do samców bardzo wrogo. Nie jest wtedy gotowa jeszcze do rozmnażania. Faza estrus jest okresem cieczki właściwej, która trwa 9 dni. Wtedy suczka jest dla samców jak najbardziej atrakcyjna. W kolejnej fazie, która nazywa się diestrus. Wydziela się wtedy hormon, który podtrzymuje ciążę. Okres wydzielania hormonu wynosi 5 dni. Ostatnia faza, czyli anestrus może trwać nawet do 10 miesięcy. W tym czasie organizm się regeneruje, przygotowując do kolejnego okresu cieczki.

Kiedy suczka ma cieczkę?

Cieczka nie jest regulowana ani przez pory roku, ani pogody. To zegar biologiczny decyduje o tym, kiedy suczka dostanie cieczki. Duże rasy mają mniej regularne cykle niż rasy mniejszych psów. Cieczka powinna się pojawiać dwa razy do roku, ale nie jest to regułą. Kiedy suczka dostanie cieczki, zależy od wielu czynników i jest kwestią indywidualną. Na pewno w tym okresie warto obserwować suczkę, czy nie wystąpiły u niej pierwsze objawy cieczki. W tym okresie suczka prawdopodobnie będzie drażliwa nie tylko z powodu przebywające w pobliżu samca, ale czasami także opiekuna. W tym okresie należy zadbać o to, aby nasza pupilka dużo odpoczywała.

Skąd wiadomo, że to cieczka?

W pierwszych dniach cieczki można zauważyć powiększenie i przekrwienie sromu. Ponadto, suczka może krwawić z dróg rodnych. Suczka może z dużą częstotliwością lizać krocze. W ten sposób oczyszcza to miejsce z wydzieliny. Suczka może wykazywać w tym czasie zwiększony apetyt, ze względu na większe zapotrzebowanie energetyczne. Cieczka trwa około trzech tygodni, przez ten okres warto mieć na nią oko, jeśli nie jesteśmy zainteresowaniu rozmnażaniem. Odpowiednim zabiegiem w tym przypadku może być zabieg kastracji. Jest to sprawdzony sposób na niechcianą ciążę i jej zapobieganie. Miejmy nadzieję, że już wiesz, z czym się wiąże cieczka u psa co to i jak odpowiednio reagować.